Immár két hónapja állt fel az új képviselőtestület, eljött az ideje a beszámolónak.
Október elején elfoglalhatta székét a polgármester, 17-én pedig az alpolgármesterek és a tanácsnokok is ki lettek nevezve. Mára a polgármesteri kabinet teljessé vált, viszonylag sok ember maradt a régi gárdából, jöttek fiatal, az önkormányzati ismereteket más kerületekben már megszerzett ifjak, de én régi ismerősként örültem a "zöldmappás" NAV-os Horváth Andrásnak, és visszakerült főkertészként Megyeri Szabolcs is. Az új jegyző is munkába állt.
A körülmények melyek az előző ciklusból maradtak ránk nem éppen idilliek - mondhatnám, mintha egy autón menet közben kéne kereket cserélni.
Cégvezető cserék
Mindazonáltal nem húztuk az időt, még októberben mind a négy önkormányzati cégünk vezetésére pályázatot írtunk ki. A cégenként hozzávetőleg tucatnyi pályázóból 3-4 jelöltet hallgattunk meg, végül a koalíció konszenzussal fogadta el a kinevezetteket. A Zuglói Zrt élére dr. Jankura Tamást választottuk. Jogász és mérnök végzettségű, nem mellesleg évtizedek óta Zuglóban él, régebben dolgozott a Zrt-nél, a XV. kerületi városüzemetetési cégnél, de legtöbbet a versenyszférában építőipari cégeknél. Jelentős struktúrális és szemléletbeli változásokat várunk tőle.
A ZKNP élére a kerületi rendészetnél évtizede dolgozó Kaposi István Zsoltot választottuk. Ők január elsejével foglalják el helyüket.
A művelődési házainkat üzemeltető és a kerületi kulturális rendezvényeket bonyolító Cserepes Kft. élén és a Sport és Rendezvényszervező Kft vezetői posztján, bár több külsős jelöltet is meghallgattunk, végül nem változtattunk. Az előbbin a posztot öt éve betöltő dr. Dömény Péter, a másodikon a háromnegyed éve kinevezett dr. Kokavecz Pál maradt a vezető. A médiacégünk és az önkormányzati piacot üzemeltető cég vezetése még rendezésre vár.
A csütörtöki testületi ülésen a cégek felügyelőbizottságaiba is kinevezzük az új embereket. A felügyelő bizottságoknál országos szintű újítás, hogy a pártokhoz, és kerületi civil szervezetekhez nem kötődő lakosok számára is meghirdettünk minden FEB-ben egy-egy pozíciót. Mindenhol több jó jelölt is volt, az egész kiválasztási folyamatot a Gazdasági Bizottság intézte.
Én a hozzám tartozó három nagy területen, - a kultúra, sport és városképvédelem - láttam munkához.
Tisztában vagyok vele, hogy a városfejlesztési, városüzemeltatési, netán a vagyongazdálkodási döntések a kerület napi élete, hosszútávú fejlődése, gazdálkodása szempontjából jóval fontosabbak a fenti három területnél. Magam is fontosnak tartom, hogy most, - miután a Zrt. nek új vezetése lesz - e szakterületeken is induljon el a tervezés, a politikai, szakmai egyeztetések és szülessenek döntések pl. a 2025-re tervezett intézmény felújításokról, köztér, úttest, járda, park, stb. megújításokról.
Kultúra
A kulturális területen a a hét éve testületi döntéssel elhatározott,de két ciluson át elszabotált Állandó Helytörténeti Kiállítóhely szekerének kátyúból kilökésével kezdtem. Több megbeszélés is kellett, de januárban elkezdődik a létrehozáshoz szükséges testületi döntések, alapítóokirat változás stb. intézése, ezzel párhuzamosan a múzeumterv készítésének közös kreatív munkája is elindult.
A helytörténet és a kulturális örökség terület részeként két kiadványt tervezünk jövőre, a Zugló Lexikon 5., újraszerkesztett kiadását és a digitálisan már elkészült Zuglói Séták, (szerzője Majkó Zsuzsa a Samodai helytörténeti Műhely vezetője) rendes könyvként kiadását. A közösségi médiában mindkettőre jelentős igény látszik mutatkozni. Folytatni fogjuk az un. utcalexikonok kihelyezését, ezek azok az üvegtáblák, melyek immár kb. 200 kerületi ház falán mesélnek annak múltjáról, hajdanvolt lakóiról.
Áttekintettük a rendezvénynaptárat, különös tekintettel arra, hogy jövőre lesz 90 éves Zugló. Mint a Zuglói Lapokban is mondtam, a Rákosmezei rendi országgyűléseket felelevenítve, (új királyt csak szimbollikusan választunk) egy középkori vígasságot rendeznénk a Rákospatak partján. Példaként a Visegrádi Palotajátékokat és a szombathelyi Savaria Fesztivált, más tekintetben az angyalföldi Pozsonyi Pikniket tekintem, amelyekkel ezek az önkormányzatok, évtizedes kitartó munkával a településük nevét országos brandekké tudták emelni.
Sport
A sport területén a cégünk telephelyein a szükséges felújításokat tekintettük át, pl. a Soltvadkerti tábor járdáinak kövét, a Mogyoródira kerülő fitnesz gépek, aláuk a gumiburkolat beszerzését, a Római-parti üdülő felújtásának műszaki problémáit.
A kerületi közterületi sportolási lehetőségek javítása fontos célom, mert az előző ciklusban e téren semmi nem történt. Kértem a Zuglói Zrt-t, hogy állítsunk össze egy csomagot, melyben a játszóterek melletti 2-3 foci és kosárpálya rendbe tétele, rekortánnal borítása, ping-pong asztalok kihelyezése, 5 helyszínen street-workout eszközök telepítése szerepel. Ez a csomag kerüljön bele a 2025-ös költségvetésbe. Ha a ciklusban minden évben ennyi sportpályát rendbe tezünk akkor a kerület egészét lefedtük.
Az Újvidék téri focipályánk. Szégyen. Ha rajtam múlik jövő ilyenkor már nem így fog kinézni.
A Mogyoródi úti sportpályán a múlt héten kis háziverseny keretében átadtuk - Révész Máriusz Atív Magyaroszág államtikárral együtt - a nyáron elkészült Gördeszka - BMX - roller pályát.
A pálya 30 millió forint pályázati és 50 millió forint önkormányzati pénzből épült. A zajvédelmét a tavaszi nagyüzem kezdetéig meg kell oldanunk.
Az alpolgármesterekre, ahogy a polgármesterre is számtalan reprezentatív feladat hárul, de ilyen eseményeken azért mindig van érdemi munka is, kapcsolatfelvétel, szakmai egyeztetés. Az államtitkár pl. rengeteg információt tudott adni jövőre kiírásra kerülő pályázatokról.
Az elmúlt hetekben részt vettem a Civilházban és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is kiállításmegnyitón vagy pl. tegnap a Vakok és Gyengénlátók közép-Magyarországi Egyesületének ünnepségén.
A sportra visszatérve, a héten részt vettem a Zugló Kupa egyik rendezvényén, az alsósok sorversenyén, ahol 6 iskola alsósai küzdöttek. Elismerésem az iskolák tornatanárainak és a Sport Kft. dolgozóinak a felkészítésért, szervezőmunkáért.
A lelkesedés és hangzavar fantasztikus volt.
A héten, meghívásra, kétszer is a Hungast ebédjét ettem. Régebben sok panasz jött a főztjükre, ez idővel javult, bár a közösségi oldalon most is bőven olvashatóak szülői panaszok. A mára igencsak megnőtt, versenytársait sorra felvásárló cég értelemszerűen a szerződés meghosszabbítását szeretné elérni.
Paradicsomleves betűtésztával, A menü: grillezett csirkemell rizs és fűszeres karottával (főtt sárgarépa) kukoricával köret, B menü: Spagetti carbonara.
Mindkét iskolában az újfajta étkeztetés működik, a szabadpultos rendszerben a gyerekek maguk vesznek a kétfajta menüből, de akár mixelhetik is a köreteket, sőt akár mindkettőből ehetnek, mi több, a salátabár is folyamatosan a rendelkezésükre áll. Mindezekkel elérték, hogy sokkal kevesebb a moslék, a gyerekek csak annyit vesznek, amennyit megesznek, mert tudják bármikor visszamehetnek repetáért. A tarhonyalevesből kb. a gerekek fele vett.
Szupermenza melegítőpultok és hasonló dizájn a falakon.
Városképvédelem
A városképvédelem területen egyelőre annyi történt, hogy két engedményes mértékes előterjesztés visszavonásra került, és szó van a teljes építési szabályzat áttekintéséről. Az elmúlt négy évben az engedményes mértékes városrendezési szerződésekkel eddig lehetővé tett plusz lakásszámokról és az ezáltal befolyt összegekről 13 nappal ezelőtt kértem tájékoztatást a főépítésztől. Már nagyon várok a válaszra.
Tárgyalások folyamatos sora
Ez a hónap nagyon sűrűn tele volt programokkal, de az én naptáram üres a polgármesteréhez képes.
A hivatali tárgyalódelegáció részeként két alkalommal én is vettem részt a kerület legnagyobb volumenű ügyében folyó tárgyalásokon a BAYER tulajdonosával. A kerületnek és a cégnek is fontos, hogy megkössük a településrendezési szerződést, de hogy milyen feltételekkel abban még messze az egyetértés.
Az épületek elkészültek, a projekt gőzerővel megy előre, a cég most a Csömöri utat és a Bosnyák utcát teszi rendbe, ahogy ez az eredeti, átvett szerződés szerint a kötelességük is.
A múlt héten találkoztam a KSI és az MTK vezetőivel, tán mi vagyunk az egyetlen kerület melyben három (a BVSC a harmadik) nagy sportegyesület működik. A negyedikkel, valaha híres, de pár éve csődbe vitt Postás Egyesülettel és pályájának sorsával jövőre kiemelten kell foglalkoznunk.
A héten megbeszélést tartottunk a Zuglói Kenyérközösség vezetőivel is, ők azok akik csütörtök délutánonként a kis (bio) piacot rendezik a Mogyoródi úti sportpályán. Érdemes megnézni!
A polgármester és mi, alpolgármesterek hetente egyeztetünk, ahogy heti egyeztetést tartunk az összes koalíciós képviselő részvételével. E konklávék mindezidáig jó hangulatúak és konstruktívak voltak.
Körzetes képviselői munka
Mint körzetes képviselő próbálom elérni, hogy 2016-os naív próbálkozásom, és két éve hozott testületi döntésünk a Mexikói úti utasvárókról végre fizikai valójában is testet öltsön. Ennek részeként vettem részt hétfőn a Zuglói Zrt., a Főmérnökség, a BKV, a BKK, a Budapest Közút, a tervezőcég, a JC Decaux és a NATO összfegyvernemi tanácsa közös helyszíni bejárásán a Korong utcai 5-ös busz megállóban. Halkan jegyzem meg, ha minden résztvevő csak egy talicska aszfaltot hoz magával már kész lennénk a 10 X 3 méteres megálló leaszfaltozásával. Ez a projekt egy állatorvosi ló: Azt próbálják megugrani, hogy miként lehet a sínekre ráaszfaltozni és a betontalpfák közé beilleszteni az utasváró oszlopait. (a rozsdás sínek felszedése tabu, pedig már tucatnyi helyen hiányoznak és sosem fog itt már villamos járni) Eközben kiderült, hogy a szegélykő miatt az úttestet is bontani és újraaszfaltozni kell, ráadásul mivel szinte az egész útfelület repedezett jelentős felületet kell szőnyegezni. Csakhogy a Budaprest Közút csak speciális kérelemre enged aszfaltozást március 15-ig, hiába nincs minusz. Eközben érdekes módon a Bayer lendületből bontja és aszfaltozza a Thököly utat.
A Korong utcai utasváróra a Korong utcai 6. alatti manzárdszobában élt József Attila versei, portréja fognak felkerülni.
A JC DEcaux és a kerület további harminc helyen szándékozna utasvárókat kihelyezni, feltéve, ha végre megkötjük velük a megállapodást. Ilyen helyszínek pl. a Bosnyák téri 32-es busz megállója a Nagy Lajoson, de ugyanígy hiányoznak az utasvárók végig az Erzsébet királyné úti villamosmegállókban.