Tizennégy évnyi zuglói képviselőség után október közepén alpolgármesterré választottak. Egy teljesen új szerepkörbe kerültem. Ezúton jelzem, életem második, sötétkék zakóját is megvettem. (ZARA, 29.800 Ft. 14 évvel ezelőtt, a képviselői esküm előtt vettem az elsőt, még jó rám)
Az elmúlt három ciklusban, Papcsák, Karácsony és Horváth Csaba polgármesterkedése alatt ellenzéki munkát végeztem, nem ritkán egyszemélyes ellenzékként - a kerület irányításában csak mint kritikus, a problémákat feltáró, watchdog szerepben vehettem részt. Ennek ellenére számos Civilzuglós előterjesztést vittünk a testület elé, melyből több is átment, de a döntések végrehajtása (nem ritkán elszabotálása) nem rajtunk múlt.
Javaslom az azóta folyamatosan vezetett blogomat visszaolvasgatni, több mint 200 poszt és 250 ezer letöltés. Igen gyakran csak a posztjaimból lehetett megtudni mi történik az önkormányzat berkeiben.
Most először került a Civilzugló Egyesület a kerületet vezető koalícióba. Képviselőtársam, Moldoványi Zsolt a Városfejlesztési Bizottság elnöki posztját kapta. a Gazdasági Bizottságba Zágon Zsuzsát, a Népjólétibe Drevenka Monikát delegáltuk.
Az alpolgármesteri hatáskörök elosztásánál a városkép védelmet, a kultúrát és a sport területét kértem és kaptam. Ezen kívül a két patinás városrész, Herminamező és Istvánmező körzetes képviselőjeként is sok munkám lesz. Sokan tudják, mióta megszülettem itt, Herminamezőn élek.
A hivatalban nagy változások történtek,régi, eltüntethetetlennek látszó névtáblákat csavaroztak le és tettek a helyükre újakat: rajtam kívül még három alpolgármester került megválasztásra. A hatáskörök nagy vonalakban: a Momentumos Busznyák Imre általános helyettesként a városfejlesztést viszi, ebbe tartoznak az intézméy és közterület fejlesztések, de sok egyéb is, Imre most pl. parkolásrendelet átalakításán dolgozik. A DK-s Kinisch Andrea az ifjúságpolitikáért, testvérvárosokért, Hevér György pedig a szociális területért, idősügyért, lakásügyekért lesz felelős. A polgármester saját hatáskörben viszi a gazdálkodást, a cégek feletti felügyeletet és a környezetvédelmet.
Természetesen egy koalícióban az összes fontos döntést megvitatjuk a kabinetben, alpolgármesteri szinten és koalíciós képviselői találkozói szinten is. Eddig egy ilyen megbeszélésünk volt, mely rendkívül gyakorlatiasan zajlott, mindenki nagyon együttműködő és kompromisszumkész volt.
Pár nap a berendezkedéssel telt el, én kaptam a nagyon barátságos, első emeleti, sarki napfényes szobát. (előttem Szabó Rebeka és Rózsa András is dolgozott itt) Elkészültek az email címek, levlisták, bekötötték a telefont... a szoba még kong, kell pár kép, régi zuglói fotók nyomatait szeretném.
Személyi asszisztensem Saly Judit lett, ha a vezetékes számon engem keresnek elsőként nála csörög a telefon. Máris több projekten dolgozunk együtt.
Az alpolgármesterség egy fura pozíció. A hivatalt a polgármester alatt a jegyző irányítja, az alpolgármesterek alá direkte még az az osztály, cég sem tartozik, amelyik területért felelős. A zuglói önkormányzatban - ellentétben mondjuk a fővárossal, vidéki városokkal - amúgy sincs kulturális osztály, ahogy sportosztály sincs. Az egy személyi asszisztensen kívül beosztottaink sincsenek, egy-egy projekthez a jegyzőn át a hagyományos osztályok mellett (pl. a pályázati osztály, jogi osztály) a polgármesteri kabinetből kérhetünk embert, segítséget.
Egy-egy projekt legtöbbször több hivatali osztály közös munkáját igényli, és ha a folyamatba becsatlakoznak a cégeink is - még, ha minden szereplőtől a jóindulatú igyekezetet feltételezzük is - a munka nem mindig gyors, az együttműködés nem mindig zökkenőmentes. Hogy csak egy példát említsek, egy kis projekthez, parányi térrendezéssel kihelyezni tervezett szoborhoz, egy mondjuk húszonmilliós büdzséjü projekthez együtt kell működni a városfejlesztésért felelős alpolgármesterrel, a körzet képviselőjével, szükséges a főépítészi iroda, a jogászok, a pályázatí osztály segítsége és sok bába között gyakran elvész a gyerek. Hogy a politikailag ellenérdekeltek tevékenységét ne is említsem. Megjegyzem, e területen könnyű lesz eredmény elérni, hiszen az előző ciklusban még csak nem is terveztek köztéri műalkotást Zuglóban, de a Karácsony ciklus elvetélt Slachta Margit szobra és Vészkorszak emlékműve is intő példa.
Nagy szervezeteknél, legyenek azok multik vagy hivatalok számos Murphy törvény működik, a "ha nem döntünk, abból baj nem lehet, "miért, ez az én dolgom lett volna?", mellett a "nem így szoktuk", és a "miért nem lehet" berögződések felsorolása is gyakori.
A több bába esetét próbálom rendbe tenni a Mexikói úti utasvárók esetében, melyről kettő éve testületi határozatban dötöttünk, mégsem valósult meg. Az elveszett emaileket (!) a ZVK Zrt - Főmérnökség - BKK Bermuda-háromszögben kell megkeresni és kiemelni az elsüllyedt hajót. A projektet elsőként 2016-ban próbáltam elindítani - talán most sikerül.
Hosszú képviselőségemre visszaemlékezve úgy gondolom, az adott alpolgármester annyi eredményt tud elérni amennyi munkát maga beletesz. Láttunk már alpolgármestert akinek két év alatt csupán két előterjesztése volt, és láttam több lemondó és leváltott alpolgármestert is. Tán az is elmondható, egy alpolgármester annyi eredmény tud elérni amennyi működési teret a polgármestere, a saját és koalíciós partnerei engednek számára.
A beletett munka természetesen a polgármesternél is számít, az elmúlt hónapban Rózsa András szinte éjjel-nappal bent volt, szinte ő nyitott és zárt a Pétervárad utcában : ). Abban biztos vagyok, hogy máris több időt töltött a hivatalban mint az előző polgármesterek regnálásuk egy-egy éve alatt. Az elmúlt hetekben felállt az új kabinet, megérkezett az új jegyző, dr. Lehoczky Balázs (eddig a VIII. kerületben volt aljegyző), és számos új dolgozó is berendezkedett. Jelenleg épp a cégvezetői pályázatok értékelése zajlik. November 7-én rendkivüli üést tartunk, de ezután már a rendes munkaterv szerint fog folyni a testületi munka.
Az elmúlt héten mi is több projektet indítottunk el, számos területen pedig az eddigi szereplőkkel, hivatalon belül és az önkormányzati cégek embereivel beszélgetve próbáltam felmérni egy-egy hozzám tartozó területen a helyzetet. Miért nem kerültek ki a hosszú évekkel ezelőtt beharangozott fitnesz eszközök, melyik közterületi rendezvényünk mennyire sikeres, milyen településrendezési szerződések vannak hatályban...?
A tervezett Állandó Helytörténeti Kiállítóhely kapcsán is több megbeszélés is volt, hétfőn pedig a nemrég nyilt Pesterzsébeti Múzeumot nézzük meg, egyeztetünk az ottani igazgatóval.
A Pesterzsébeti Múzeum... remélem másfél év múlva mi is dicsekedhetünk hasonlóval. Mint sokszor mondtam, nem kell feltalálni semmit, elég a többi kerülettől átvenni a működő modelleket.