Felrobbant három lakás, és még felrobbanhat sok, bár lesz amelyik majd összedől magától, már nem kell sokáig homokba dugnunk a fejünket. Zugló önkormányzata a bérházait az elmúlt évtizedben bűnös hanyagsággal kezelte, szégyenletesen elhanyagolta. És ami a legrosszabb az új vezetés az idén sem tervez költeni rájuk, pedig e robbanást tekinthetnék intő jelnek.
Itt van például időzített bombaként Nagy Lajos Király útja 104., majd minden lakását PB palackokkal fűtik, (vagy fűtsék villannyal a legszegényebbek?) - hiszen nincs gázvezeték a 100%-ban önkormányzati tulajdonú házban.
Ahogy a köznyelven sing-sing-nek hívott ház kinéz, nem is kell robbanás, lassan összecsuklik magától. A hátsó lépcsőházat baleset veszélyesség miatt már le is zárták. lyen egy EU tagállamban egy önkormányzati bérház a XXI. század elején?
Míg a XIII. kerületben épp passzív házat építenek, Zuglóban 2011-ben koncepció csak a lakbérek erőltetett beszedésére született. Neki is álltak csapkodni, százával mentek ki a felmondások, mára tudtommal már újra ugyanannyi, több száz milliós kintlevőség van. Lakbért emeltek, majd a választási évben gyorsan csökkentették. A lakásgazdálkodás mint forró krumpli ide-oda reppent. A bérlemények ellenőrzését épp most teszik vissza a Városgazdálkodási Zrt-hez.
Jó, gondos, a tulajdonosi kötelességeknek eleget tevő tulajdonos-e az önkormányzat? Ki tudja mikor voltak kint utoljára abban a lakásban ellenőrizni, feltűnt-e bárkinek, hogy a lezárt gázóra mellett PB palackkal főznek, fűtenek? Gondos bérlemény ellenőrzéssel vajon meg lehetett volna-e előzni a balesetet?
Kikapcsolt gázóra, mellette állt a robbanást okozó PB palack.
A felújításra, bontásra, hogy általában véve mit kezdjenek a 2600 önkormányzati lakással, és bennük a legijesztőbb halommal a 100%-ban önkormányzati tulajdonú házakkal, a Papcsák korszakban nem volt terv, különösen olyan, amit ki mertek volna mondani. A kimondatlan terv a szociális lakások eladása, a szegények Zuglón kívülre zsuppolása volt. A szociális házakban lakó kerületi szegények kínos, csak választáskor meggyőzendő, megveendő nyűg voltak a papcsáki vezetés számára. A Cserei utca 3.-ban is mindenki megfordul választáskor, hisz 123, többségében roma család él összezsúfolva a gangokon. Ígérnek nekik mindent, aztán négy évre újra elfeledkezik róluk mindenki.
És íme a 2015-ös költségvetés önkormányzati lakások felújításáról szóló melléklete. Eközben júniusra új koncepció is készül, (azokból fiókszámra készül minden ciklus elején), de a sok nulla, különösen a Szakvélemény - tervezés rovatban árulkodóan őszintén sejteti a valós hosszútávú koncepciót.
Felhívnám a figyelmet, hogy a legtöbb tétel 2014-ből áthúzódó munka. 2015-re leginkább bontások jutnak. Nincs egyetlen forint sem teljes épület felújításra, olyan legutoljára 2010-ben volt. Nincs üres lakás helyreállításra sem egy fillér se beírva. A CSerei utca 3-ra 2015-ben egy fillért sem terveztek költeni.
Tavaly egy képriportban próbáltam meg felhívni házra, a bennük élőkre az önkormányzat figyelmét. Nem sok sikerrel.
A polgármesternek azt sikerült mondani a médiának: a Cserei utcai ház "jó állapotban maradt". Hát nem tudom, ezek szerint más fogalmaink vannak a "jó állapotról". Szerintem ez a ház már a robbanás előtt sem volt, sőt vagy két évtizede nincs jó állapotban. Nem tudom, ő nyugodt szívvel fektetné-e le a gyerekeit ebben a házban, járatná őket ezen a körfolyosón, mert én nem.
Egy fotó a robbanás előttről:
Ugyanaz a folyosó ma délután. Az önkormányzat, a tulajdonos (részbeni) felelőssége nehezen lesz vitatható, hiszen a kidőlő dúcolás önmagában több sérülés okozója volt. Kész szerencse, hogy a dúcolását vesztett függőfolyosó nem szakadt le, és hogy a beépített csontszáraz fenyőgerendák ácsolata nem lobbant lángra.
A három lakás válaszfalai eltűntek. A pusztítás teljes. A négy szinten körben rengeteg ablak tört be, valahol az ablakok tokostól repültek be a lakásokba. A gázórákat mindenhol lezárták.
Ezekhez a képekhez nincs mit hozzátenni. Remélem minden sérült teljesen felépül, el tudják felejteni, ami velük történt, és új életet tudnak kezdeni.