A december 15-i döntés után röpke két hónappal megtartotta első ülését az Urbanisztikai Munkacsoport. A Városfejlesztési Bizottság berkein belül, annak elnöke, Busznyák Imre és Dienes János főépítész által vezetett munkacsoport igen nagy létszámú: a zuglói tervtanács 23 tagját, a kerületi pártok és a mi általunk delegált építésszekkel, továbbá a Városfejlesztési Bizottság hét tagjával kiegészülve alkot egy 34 fős, óriás grémiumot.
Az ülésekre az összes önkormányzati képviselő tanácskozási joggal hivatalos, de szavazni nem szavazhatunk. A havonta ülésező munkacsoport fél év után tesz a képviselő-testület számára javaslatot.
Zugló rohamos beépítését, zöldterületeinek fogyását látva a kerület építészeti változásait, urbanisztikai problémáit áttekintő munkacsoport létrehozására, a ZÉSZ, a Zuglói építési Szabályozás újragondolására még a Civilzugló Egyesület tett javaslatot 2022. novemberi testületi ülésen. Mi egy jóval áramvonalasabb 6-10 fős) csapatra tettünk javaslatot, mely két hónapos határidőt kapott volna, de ezt az előterjesztést a pártok leszavazták. Decemberben a Momentum beadta a sajátjaként a felvizezett ötletet, ezt már átment a kolíciós szavazatokkal. Így is jó, a lényeg, hogy a munka elindult.
Rutinos építészek gyűrűjében Victora Zsolt képviselő - aki kérte, azt kitakartam
A pártok közül a Fidesz és az MSZP direkte nem delegált építészt, és láthatóan az egész munkacsoportos munkát negligálják. A tervtanács 23 tagja közül 15 fő jelent meg, köztük több elismert szakember, pl. Vikár András, Dienes Szabolcs (gondolom névrokon), két kerületi főépítész, az újbudai Scheffer János és a XIII. kerületi Massányi Katalin. ( A tervtanács tagjait a főépítész választja ki, de közülük is csak a szívének kedveseket hívják meg a véleményezésekre, az általunk három éve javasolt építész mindmáig nem lett tervtanács tag.)
A tanácskozásra meghívott 21 önkormányzati képviselő közül pedig mindössze négyen voltunk jelen. Ennyi képviselőt érdekel a kerület beépítése, hosszútávú fejlődése.
Az elnöklő Busznyák képviselőn kívül hárman áldoztunk két órát Zuglóra: én, mint ötletgazda, Victora Zsolt, Tóth Attila. A polgármester pedig még egy köszöntő szóra sem méltatta a munkacsoportot, az idejüket ingyen áldozó szakembereket.
Elsőként elfogadták az ügyrendet és a következő találkozók időpontját. A főépítész a következő programjavaslatot tette.
Féléves szakmai program javaslat:
- ülés: 2023. február 6. hétfő 16h
Ügyrend elfogadása
Zugló urbanisztika – általános tájékoztató (jogszabályok, eljárások, térinformatika)
- ülés: 2023. március 6. hétfő 16h
Városkép, közterületek esztétikája, értékvédelem
- ülés: 2023. április 3. hétfő 16h
Településrendezés (pl. övezetek, paraméterek, infrastruktúra, intézményhálózat)
- ülés:2023. május 8. hétfő 16h
Környezetvédelem, zöldfelületek
- ülés:2023. június 5. hétfő 16h
Közterületek alakítása
- ülés:2023. július 3. hétfő 16h
Összefoglaló alkalom
A programterv kapcsán a megjelentek javasolták további vitapontként a jogalkotásról szabályzat áttekintését, azaz annak hiányát, az IVS áttekintését, a a közösségi közlekedés és az úthálózat áttekintését, kerületi problématérkép készítését, és stratégiai víziók készítését.
Mindezeket a javaslatokat én is igencsak támogattam, mert az elmúlt évtizedek változásait látva ma már a lakosoknak is nyilvánvaló: Zuglóban a beruházók diktálnak, a politikai döntéshozatal őket szolgálja ki, a vállalkozói elképzelések, anyagi érdekeik, megrendeléseik szerint lépik át a helyi szabályozást a kiemelt "nemzetgazdasági érdekké" nyilvánított NER óriás beruházásoknál,vagy változtatja a képviselőtestület a lakóparkok, családi házak közé szuszkolt társasházak esetén az építési szabályzatot. pl. az engedményes mértékes kiskaput kihasználva településrendezési szerződésekkel fillérekért adunk (természetesen felfelé) jelentős eltérést az építési szabályzat alól.
A Dűrer-kert monstrum - NER beruházás a Városliget szélén a patinás Istvánmezei villanegyedben. Nemzetgazdaságilag kiemelt projekt...
És egy kerületi testület által okozott "tájseb": 34 helyett 55 lakásos társasház engedélyezése a Thököly út Nagy lajos király út sarkára. A három helyi védettségű műemlék épületet 2019 végén adták el bontásra.
Kérdeztem az elnök urat, hogy a lakosság számára nyilvános-e a munkacsoport ülése, és a lakosság véleménye miképpen lesz becsatornázva a munkacsoport felé? Lesz-e akár egy nyilvános fórum? Busznyák elnök szerint az ülések nem nyilvánosak, és "nem lesz lakossági demonstrációk helyszíne" , ez egy szakmai grémium. Ez rendben is van, de csak meg kéne hallgatni a lakosság véleményét, hisz hát mégis ők élnek itt, őket képviseljük... A lakosok az önkormányzati képviselőik által juttatják el véleményüket - jött az enökségi válasz. De hát a képviselők el sem jöttek, a lakossággal nem kommunikálnak, a lakosság nem is tud a munkacsoportról, a véleményezési lehetőségről...
Mindezek okán a Civilzugló Egyesület március végére lakossági fórumot hirdet, ahová meghívjuk a munkacsoport építészeit és a képviselőket. Hallgassák meg, mit gondolnak a lakosok a kerület urbanisztikai változásairól, a zöldterületekről és válaszoljanak a lakossági kérdésekre. Elméletileg ugyanis a lakosságot KÉPVISELJÜK, az ő véleményük alapján kell - kéne - döntéseket hoznunk.