Ha minden kérésem ilyen gyorsan teljesülne!
Október elején mint Zugló környezetvédelmi tanácsnoka sok-sok fotóval illusztrált levelet írtam a Főkert Zrt-nek, kérve, hogy ültessék vissza a Thököly útról évek óta hiányzó, több mint negyven kivágott fát. Pár nap múlva pozitív válasz jött a cégtől, és tegnap már frissen ásott gödrök jelezték, hogy nem a levegőbe beszélnek.
Feladó: László Várnai <varnai.laszlo14@gmail.com>
Dátum: 2016. október 11. 11:08
Tárgy: Thököly úti fapótlás kérése
Címzett: vezig@fokert.huZugló környezetvédelmi tanácsnoka,Várnai LászlóTisztelettel,Válaszát várva,Csatolom a fahelyekről és lehetséges fahelyekről készült képeket. A kép címének első két száma a házszámot jelöli.Mint Zuglóban ismert és beágyazott civil egyesület azt is meg tudjuk oldani, hogy az érintett házak lakói, akik elé újra fa kerül magukénak érezzék, gondozzák, locsolják a facsemetéket.Örülnénk, ha a régi platánfasort rekonstruálnánk, tehát ezzel a fafajtával oldanák meg még most ősszel a pótlást.A Thököly út Dózsa György út és Hungária körút közötti rövid szakaszán 28 fahelyet számoltunk, melyekből vagy teljesen hiányzik a fa, vagy tőben kivágott kisméretű törzscsonk található bennük. E mellett van kb. még számos járdaszakasz, kb. két tucatnyi hely, ahol valaha lehetett fa, de mára már a fahelyet is leaszfaltozták, vagy olyan széles járdaszakasz, ahol bőven lehetne fát ültetni és illene is oda fa. Mindösszesen tehát kb. hatvan fa elültetését kérjük.Tisztelt Szabó József igazgató úr,Mint a Városliget fórumon beszélgetésünkkor említettem Önnek, a Ligethez közei Thököly úton ijesztően sok fa hiányzik a valaha gyönyörű platánokkal szegélyezett főútról.Mint Zugló Környezetvédelmi tanácsnoka, képviselője (és születésem óta zuglói lakos) elszomorít, hogy a kerület e valaha árnyas és reprezentatív főútja, fasora milyen siralmas állapotban van. A fasor az évtizedek alatt lassanként jóformán eltűnt. A legbrutálisabb közelmúltbéli eset, hogy a Thököly út Hungária sarkon egy gyönyörű nagy fát két méteres magasságban egyszerűen elvágtak. Mit remélnek ilyenkor, hogy majd kihajt?A fasor pótlásának, rendbetételének eddig ésszerű akadálya lehetett a 4-es metró tervezett építése, majd a tervezett villamos vonal. A fővárosi közgyűlés nemrég mindkettőről lemondott, úgyhogy elhárult az akadály a fasor rendbetétele elől.
Végül csatolok egy képet milyen szép, amikor egy a régi platánsorból megmaradt példány és a régi villa a Thököly út századfordulós arcát mutatja.
önkormányzati képviselő
Várnai László Iktatószám: 4503/2016
Zugló környezetvédelmi tanácsnoka, Ügyintéző: Nagy István / J.E.
önkormányzati képviselő úrrészére
Tisztelt Várnai László Úr!
- október 11-én elektronikus úton érkezett, Thököly úton fapótlások kérése tárgykörben küldött levelét köszönettel megkaptuk.
Társaságunk 2016. év őszén összesen 43 db Japánakác ültetését tervezte be a XIV. kerület, Thököly útra (23 db-ot a Dózsa György út – Hungária körút közötti szakaszra és 20 db fát a Szitakötő út – Bosnyák tér közötti szakaszra).
Külön örömmel tölt el bennünket, hogy a zuglói lakosok hajlandóak lennének az eléjük ültetett fák gondozási munkáiban tevőlegesen is részt venni. Biztosak vagyunk ennek a kezdeményezésnek a sikerében, mivel az őszi időszakra betervezett 43 db fából 27 db-ot eleve lakossági kérésre fogunk beültetni, mely kezdeményezés jól mutatja a lakók zöldfelület iránti elkötelezettségét.
Engedje meg, hogy tájékoztassam, hogy a levelében írt Thököly út – Hungária körút sarkán kivágott fa egy teljesen kiszáradt bálványfa volt, melyet a kollégák veszélytelenítés okán vágtak vissza két méter magasságban az őszi faültetési munkák megkezdéséig. A tuskó eltávolítását követően erre a helyszínre is ültetni fogunk egy facsemetét.
A jelzett fasorban a fafaj-csere növény-egészségügyi szempontok miatt évekkel ezelőtt megkezdődött. A platánállományon apiognomóniás fertőzés (Apiognonomia veneta) figyelhető meg, ami vessző- és ágelhalást okoz. A fafaj-cserét többek között az indokolja, hogy a már fertőzött, idősebb fák a fiatal egyedeket megfertőznék, másodsorban azért sem preferáljuk a platán ismételt újraültetését, mert tapasztalataink szerint ezen fafaj esetében jellemző az úgynevezett talajuntság jelensége, melynek okán a fiatal egyedek nem fejlődnek olyan ütemben és mértékben mint ahogy az elvárható lenne, illetve a kártevőkkel, kórokozókkal szembeni ellenálló képességük is erőteljesen csökken.
Kérem tájékoztatásom szíves elfogadását.
Üdvözlettel:
Lipcsei Szabolcs
zöldfelület-fenntartási igazgató
ZÖLDFELÜLET-FENNTARTÁSI IGAZGATÓSÁG