A zuglói parkolásmutyi legújabb fejezetéhez érkeztünk, immár semmi sem drága, ha a felelősséget el kell hárítani. A hétfői testületi ülésen a Fidesz a parkolásszerződések felmondását terjesztette elő.
A jól hangzó, de önveszélyes indítvány a Párbeszéd kettő szavazatával kapta meg a szükséges többséget. Ilyen bizarr együttműködés még a sokat látott zuglói önkormányzatban is ritka.
Hogy a Fidesz miért ad be ilyen népszerűnek tűnő, demagóg indítványt azt nyolc éves kormányzásukat látva megértem - bár el nem fogadom.
Azt viszont fel nem foghatom, hogy Karácsony polgármester és Párbeszédes társa Szabó Rebeka miért támogat egy olyan indítványt, amelyről a saját jegyzőjük ott a nagy nyilvánosság előtt tájékoztatja őket, elmondva, hogy azt megszavazni jogsértő lesz, az ellen törvényességi kifogással fog élni, hisz azok nem mentek át a szükséges jogi kontrollon, és számos okból törvénytelenek, a kerületnek súlyos kárt okozhatnak.
Megjegyzem, a polgármester az előző két jegyzője, Makranci László és Hoffmanné is hasonlóan tisztességgel tette a dolgát. A polgármester helyett ők próbálták védeni a kerület vagyonát, irányítani a kerületet, ők konfrontálódtak a pártokkal, küzdöttek a pénznyelő pártcégekkel, a polgármesterként viselkedő Tóth Csaba parlamenti képviselővel, végül a szakmai, jogi állásfoglalásaikat negligáló polgármesteri döntéseket, a sunnyogást megunva távoztak. Emlékezetes Hofmanné mondása: Van egy szakmai, emberi minimum ami alá nem megyek.
Azonban nem kell ehhez jogásznak lenni, a hétköznapi életből is mindenki tudja, hogy egy szerződést egyoldalúan, komoly indok nélkül felmondani pervesztéssel és súlyos kártérítéssel jár.
Ezt a testületin a vitában és a médiában is elmondtam, nem véletlen, hogy az előző ülésen beterjesztettem és elfogadta el a testület, hogy tárgyalásos úton érjünk el szerződés módosítást.
A jegyző tegnap egy hosszú szakmai levélben indokolta, miért jogsértő a határozat. Lásd legalul.
Számomra a legbizarrabb az, hogy most e felmondás kapcsán derült ki, hogy a polgármester egy olyan szerződést akar most felmondani, melyben benne van a a kerületnek ártó passzus, hogy a szerződés nem felmondható.
Hogy volt képes a polgármester egy ilyen szerződést aláírni? Én, ha fegyvert fognának a fejemhez sem írtam volna alá! (még akkor sem ha azt mondják úgy járhatok, mint Sápi képviselő)
A z MSZP és Fideszes szavazatokkal megszavazott, a polgármester által aláírt szerződés határozott idejű, 5 évre szól, annak felmondása, idézem a jegyzőt:
A határozott idejű szerződésekre vonatkozó Ptk. rendelkezésre tekintettel a Képviselő-testület döntése olyan súlyos, kirívó nagyságrendű kártalanítási és kártérítési kötelezettség, valamint közbeszerzési bírság megfizetését eredményezheti, amely az önkormányzat rendes gazdálkodását veszélyezteti.
Hogy egy határozott idejű szerződés felmondása milyen következményekkel jár - és hogy az önkormányzatunk, a cégek estében tulajdonosként eljáró polgármester mennyire felelősen gazdálkodik a közpénzzel - arra szomorú példa a Sport kft-nk esete. A cég ügyvezetője 2014-ben koholt indokkal felmondta a büfés határozott idejű szerződését. A családi vállalkozás elvesztett megélhetését, elmaradt hasznát követelve perre ment, de kiegyezett volna 5 millió forintban. Az önkormányzat azt hitte, hogy korlátlan erőforrásait használva legyőzheti, kifáraszthatja a kisvállalkozót. Elvesztettük a pert első majd másodfokon is, és most 40 milliót !!!! kellett kifizetnünk, plusz a általunk megbízott ügyvédi iroda milliós munkadíját. Úgy tűnik van, akiknek semmi sem drága.
A fizetőparkolás 5 éves szerződése milliárdos értékű és hasonló nagyságrendű pervesztességet eredményezhet. Zugló önkormányzata majd hosszú pereskedés, 2-4 év múlva fizeti ezt ki, addigra polgármesterünk már már árkon-bokron túl fog járni.
A jegyző a felelősség tekintetében sem rejtette véka alá mivel járhat egy ilyen döntés:
Felhívom a Képviselő-testület figyelmét, hogy a Kúria joggyakorlatából következően az egyes határozatokat IGEN szavazattal megszavazó képviselők személyes anyagi felelőssége állhat fenn, amikor valamely jogszabálysértő döntés következményeként az önkormányzat vagyonában csökkenés áll be.
A Kúria megállapította a Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi c. törvény 377.§-ában meghatározott hanyag kezelés bűncselekményét, és az okozott kár egyetemleges megfizetésére kötelezte azon képviselőket, akik jogszabálysértő döntésének következményeként az önkormányzatot anyagi kár érte.
És akkor még egyszer a szerződések felmondását megszavazó 9 fideszes képviselő: Rozgonyi Zoltán alpolgármester, Kovács Balázs, Bihary Zoltán, Tildy Balázs, Erdős Dóra, Gyügyei Attila, Cseke Vanda, Barabás Ferenc, Varga Péter.
És a két Párbeszédes képviselő, akiknek a szavazata nélkül nem ment volna át az előterjesztés (bár polgármesterünk szerint a testület fideszes többséggel rendelkezik) Karácsony Gergely polgármester, Szabó Rebeka alpolgármester.
Alább a jegyzői levél: