A képviselő-testület Fidesz-KDNP-s többsége a Márc. 1-i ülésén úgy döntött, hogy a kerület járóbeteg szakrendelés egy épületbe integrálásával, a mellékletekben leírtak szerint - elviekben egyetért. A mellékletekben pedig már a helyiség kiosztások is szerepelnek, azaz az eufemisztikus bejelentés prózaian azt jelenti, hogy a Hermina úti szakrendelőt bezárják. Rozgonyi alpolgármester feladata, hogy a részleteket március 31-ig kidolgozza.
A Zöld Zugló magazin elég jól körüljárja a problémát. A háttértanulmány láthatóan tendenciózus, már konkrét rendelő elrendezéseket, felújítási költségeket említ, de furamód az egész kerületi betegellátás kapcsán fel sem merül a szintén kerületben lévő Uzsoki utcai kórház... mintha nem lenne itt, mintha nem látna el sok ezer kerületi járóbeteget... és nem lenne érdemes kalkulálni vele.
A háttértanulmány néhány számát mégis érdemes felidézni. A tanulmány felsorolja az "előnyöket":
-a járóbeteg szakellátásban 12% létszámcsökkentés, 25 fő egészségügyi és 10 fő egyéb,- s ennek 65+18 milliós évi bérköltség csökkentő hatása.
- Energia, fenntartási, karbantartási költségek csökkenése, melyek mindösszesen hozzávetőleg évi 150 millió forint megtakarítást eredményeznek.
Csak viszonyításképp ez Zugló 25-30 milliárdos költségvetésének 0,5 %-a, másképp számolva nem egészen a kétharmada a zuglói médiára szolgáltatónak szánt 2012-ben betervezett 225 millió forintnak.
A tanulmány őszintén szól a hátrányokról is:
- Az Örs vezér téri épület elavult. Jelentős a felújítási költség.
- a A megnövekvő betegforgalom hatására a várakozók, folyosók zsúfoltsága az elviselhetetlenségig fokozódna, bővítésre nincs lehetőség.
- Az épület a kerület déli határán helyezkedik el, megközelítése a Herminamezőről, Istvánmezőről nehézkes.
- Az egész Örs vezér téri épületet át kell építeni.
- A Hermina útról 8 háziorvosi rendelőt is ki kell költöztetni, ezeknek az elhelyezését is meg kell építeni a Torontál utcában, az Erzsébet 47-ben.
Hogy a szakellátásnak helyet teremtsenek az Örs vwzér téri rendelőből is ki kell rakni a háziorvosokat. A Csertő utca 3/b. be, illetve a Kerepesi út 78/d-,be és esetleg a Pillangó parkba kerülnének, az elhelyezésüket ki kell alakítani.
- a fogorvosi rendelők (9 db,) egy újabb helyre kerülnének, de itt nem említenek szóba jöhető épületet és a ZESZ nem is rendelkezik ilyennel. Szóbeszéd a Fogarasi út 19-ről szól. A tervezett kialakítási összeg 68 millió.
- a vérvétel semmiképp nem fér be az Örsre, - aki a kerületben lakik tudja, hogy reggel mindkét helyen már most is elviselhetetlenül nagy tömeg van - ez a Torontál utcai, jelenleg a főváros tulajdonolta és a Kéményseprők által használt épületbe kerülne. Az épület megszerzésének költségéről nincs említés.
Mindezen átrendezések minimum 500 millióba kerülnének.
A tanulmány megállapítja, hogy az összevonás csak ideiglenesen, 4-8 évre biztosít megoldást. A tanulmány leírja, hogy amennyiben az Örs vezér téri rendelőt 8 évnél tovább kívánjuk használni, annak elkerülhetetlenül szükséges a teljes gépészeti és elektromos felújítása, tetőszigetelés, légkondicionálás, stb. is, melynek becsült költsége 1.2-1.4 milliárd forint.
A tanulmányban hosszan elemzik, hogy egy új, a Bosnyák téren megépített korszerű rendelő mennyivel jobb lenne, (kb. 2.5-3 milliárd) mind a két elavult épületet el lehetne adni . és ez esetben egy korszerű épületben az önkormányzat nullára is kihozhatná az üzemeltetést.
Mindezek után érthetetlen a döntés.
A gazdaságilag rossz, illetve a lakosságnak komoly kellemetlenségeket, sőt szenvedést okozó döntés és a környékbeli lakosok felháborodását látva aláírás gyűjtésbe kezdtem, hogy a határozatot visszavonják.