Művészkörökben futótűzként terjedt el a hír, a zuglói önkormányzat bezárja a Liget Galériát. A kerület sajtóosztálya menten közleményt is adott ki, miszerint az ötlet az LMP-s képviselőtől jött, az enyém, én javasoltam ezt az intézmények költségvetési egyeztetésén, ők csupán megvették.
Csakhogy van egy kis hiba, hiszen a galéria bezárásának szándékáról már az én egyeztetésen mondott pár "nem ellenző" mondatom előtt már egy évvel ezelőtt 2011 február 9-én a galéria vezetője, Várnagy Tibor már tudott. Bizonyítja ezt hozzám írt levele:
------------------------
Date: Wed, 9 Feb 2011 00:40:37 +0100
From: ligal@c3.hu
To: varnai.laszlo@lehetmas.hu
Subject: kérés / kérdés
Várnagy Tibor vagyok, a Cserepesház (Zuglói Művelődési Ház) Liget Galériájának vezetője
Igazgatónőmmel folytatott mai telefonbeszélgetésem után, amelyre az ő alpolgármesterünkkel folytatott megbeszélése következtében került sor, és ami galériánk működésének korlátozását, vagy esetleges megszüntetését helyezte kilátásba, úgy vélem elérkezett az ideje, hogy megpróbáljam megismertetni képviselőtestületünk valamely tagjával az általam vezetett galériának a kortárs hazai művészeti intézményrendszerben betöltött szerepét, eddigi eredményeit, elvégre mégiscsak rosszul venné ki magát, ha az Önkormányzat netán valami olyasmit számolna föl, ami az elmúlt 27-28 évben elég jól működött, komoly szakmai-, és kulturális presztizst vívott ki magának - és a maga keretei közt a kerületnek is -, miközben a képviselő-testületben senki se ismeri.
-------------------------------------
Tehát a Galéria bezárásának alpolgármesteri szándéka már minimum egy éve létezik. A galéria vezetője megtett, amit lehetett, az évi 5 milliós büdzsét 3.8 millióra húzták, nem nyomtak még meghívókat sem.
Rozgonyi Zoltán a kerületi kultúráért felelős alpolgármestert mindez nem különösebben hatotta meg, megtette, amit már egy éve elhatározott. Megírta az előterjesztést a galéria bezárásról melyet a Fidesz-KDNP frakció a márciusi elejei testületi ülésen szépen meg is szavazott. Tehát nem én terjesztettem elő, még csak meg sem szavaztam.
A képen Rozgonyi Zoltán a Francia úti hajléktalanok eldózeroltatott bódéjainak romjait szemléli. Hasonló rendet vág a kerületi alternatívabb kultúrában.
Egy kis hazugságért, sunyi félretájékoztatásért meg neki sem, Cseke Vandának a kerület sajtófőnökének sem kell a szomszédba, pl. a XVI., XVII. kerületbe, Debrecenbe vagy akár Pécsre menniük. Megy az saját kútfőből is.
A Liget Galéria bezárása pedig hát tökéletesen beleillik a fővárosi és ezzel párhuzamosan futó kerületi kultúrkampfba. A fővárosi utca és tér átnevezések mellett a Tűzraktér megszüntetése, a Gödör, a Trafó és a Zöld Pardon mind egy-egy szimbolikus és jól működő hely bár kétségkívül nem öltönyös és nem "Nemzeti" hanem a fővárosi fiatalok kedvenc helyei. Nem kár értük.
A kerületben a biztonságért és kultúráért felelő biztonságtechnikus Rozgonyi Zoli pedig a rovásírásos Zugló táblákkal, Wass Albert térrel, a Trianon emlékművel illusztrálja kulturális világképét. Megkoronáza ezt pár dzsentriallűrrel, mint a lóversennyel Nemzeti vágtás nevezéssel 1.5 millióért, operettgálával 1.5 millióért. Természetesen bor nélkül nem múlat egy magyar úr, Zugló Bora 3 millióba került.
Mindezek, nem beszélve a 225 milliós médiaköltéssel, megspékelve a 10-10 milliós Magyar Hírlap, Magyar nemzet, heti Válasz és Demokrata előfizetéssel majd a százszorosa annak amit a Liget galériára költünk, tehát már csak ezért sem jutott volna eszembe a Liget Galéria bezárását felvetni.