Ami működik, azt ne akarjuk megjavítani, - mondta egy apa a Munkácsy Mihály Általános Iskola szülői fórumán. A mondás remekül illik a Munkácsy igazgató választására, és különösen az óvoda bokrosítási elképzelésekre is.
Az ovik kapcsán a (félre)tájékoztatás sikerességére jellemző, hogy sokan, kívülállók máig nem értik, miért baj, hogy bokrosítják az óvodákat, és ezt zöldpárti képviselőként én miért ellenzem ily vehemens szavakkal. Nos, a terv nem növényültetésről, hanem az óvodák önállóságának elvesztéséről, 5-6 ovi egy-egy központi vezető alá szuszakolásáról, és a feleslegessé váltak visszaminősítéséről, a lánc végén elbocsájtásokról szól. Nem mellesleg az óvoda bokrosítás döntés nincs rajta az április 28-i testületi ülés napirendjén, pedig eddig azt mondták, adminisztratív okokból muszáj erről most dönteni. A képviselőknek írt levelükben a 24 Szülői Munkaközösség, érveket felsorakoztatva tisztán és egyöntetűen kiállt a bokrosítás ellen. Én örültem volna, ha most döntünk, (döntenek) és visszavonják az elképzelést, az tiszta állásfoglalás. Tisztább, mint ez az időhúzásra, kifárasztásra, elmaszatolásra, vagy ismeretlen tartalmú háttértárgyalásokra utaló odébb tolás, lebegtetés. Amúgy a Zuglói Lapokban megjelent "botrányos" cikk kapcsán a szülők levették miről van szó. Sokan - nem érintettek - jelezték, észrevették, hogy valami nem stimmel, lejárató kampány folyik ellenem, kilóg a lóláb. Az újságot helyreigazításra kértük.
Visszatérve a Munkácsyra. Az igazgatói pályázatra ketten jelentkeztek, a jelenlegi igazgató Gebefügi úr, és egy hölgy aki a Regnum Katolikus, majd a soroksári ált. iskola igazgatója volt, de ő nem jelent meg a szülői fórumon. Indoklás (pl. orvosi igazolás) sem érkezett a távolmaradás okáról. A szülők ezt meglehetősen rossznéven vették. A terem tele volt, 50-60 munka után érkező fáradt, de elszánt emberrel. A sima szülők, és az osztályok szülői munkaközösségek vezetői, láthatóan egymást jól ismerő közösséget alkottak. Ezt öröm volt látni, a szülői közösség a magyar iskolákból igen sokszor hiányzik, pedig szülők és tanárok együttműködése tud csak igazán jól nevelni, és iskolát sikeresen működtetni.
A képviselő testületből ketten jelentünk meg, Markó úr (Jobbik) és én (LMP) - a 15 fős Fidesz-KDNP frakcióból senki, sőt az aktív választói kapcsolattartást ígérő, a körzetet frissen megnyerő Tildy Balázs sem jött el.
A szülők igen komolyan átnézték mindkét pályázatot. A hölgy pályázatánál feltünt számukra, hogy annak részei más pályazatokból lettek, hmmm átemelve. Nemigen tetszett számukra a pályázatban a kiugróan sok hitvallás, morál és erkölcs szó sem. Egy ídézet: "Az erkölcsnélküliség miatti rossz közérzet megint csak az erkölcsi értékrend és az erkölcsi nevelés szükségességét erősíti bennünk, pedagógusokban." A szülők közül többen kifejtették, ők alapfokú művészi oktatást nyújtó iskolába iratták a gyerekeiket, és ezt az irányt szeretnék megtartani. Nem tetszett nekik az sem, hogy a pályázó az oktatás átalakításáról ír, szerintük az iskola remekül működik, átalakításra nincs szükség. A hölgy pályázatát senki nem támogatta, a szavazás egyöntetű volt.
Gebefügi úr pályázata viszont meglehetősen gyakorlatias volt, és üzleti tervet is tartalmazott. A statisztikák szerint a suli igen népszerű és a zuglói suliktól eltérően teljesen feltöltött, az oktatási eredményei magukért beszélnek. Az épületnek van gazdája, ablakcserék, ápolt, otthonos termek, terráriumok a folyósón, a szülők és az igazgató között láthatóan napi munkakapcsolat, sőt bizalmi, emberi kapcsolat van. A szülők egyöntetűen kiálltak a jelenlegi igazgató mellett - sőt mi több, a négyszemközti beszélgetésen is csak dícsérték.
Azt remélem, a szülők akaratának ennyire egyöntetű megnyilvánulása után a képviselő testület a szülőkhöz hasonlóan egyhangúan fog a régi igazgató állásának meghosszabítása, sikeres munkájának folytatása mellett szavazni.