HTML

Napirend utáni monológ

Hogy működik egy önkormányzat? Hogy születnek, és mi motiválja döntéseket egy 106 ezres kerületben, Magyarország 7. legnagyobb "városában" Zuglóban? Mint " új fiú a kupiban" friss képviselőként a Zuglói Önkormányzatban szerzett élményeimet próbálom terápiás céllal kiírni magamból. - írtam blogom indításakor 2010-ben. Ma már, 2015-ben, második ciklusomat töltve a kerület rutinosabb képviselői közé tartozom. Civilként fotós (www.varnailaszlo.hu) és TV szerkesztő vagyok, egy öt éves fiam és egy 25 éves lányom van. Születésem óta Zuglóban élek. A kisföldalatti végállomáshoz tervezett megalomán pláza ellen 2007-ben létrejött Civilzugló Egyesület (civilzuglo.hu) egyik alapítója vagyok. Az egyesület a gyakorlatban mutatja meg a "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!" elvét. A környezetet és épített örökséget védő egyesület sikerrel akadályozta meg a túlépítést, szervezett közösségépítő Herminamezei Napokat és védi Zugló kertvárosi jellegét. Kérlek lájkolj minket a Facebookon! 2009-ben az LMP egyik alapítója voltam. A rendszerváltáshoz mérhető élmény volt egy pártot a semmiből létrehozni, és kegyetlen sok munkával bejuttatni a parlamentbe. Sajnos az LMP-n belüli kiszorítósdi 2013-ban engem is utolért. 2014-ben a Civilzugló Egyesület immár önállóan mérette meg magát az önkormányzati választáson, és harmadik erőként kerültünk be az új képviselő testületbe. Nevemhez fűződik a Helyi Épített örökség védelmi rendelet elfogadtatása, és Herminamező jelentős részének forgalom csillapítása, a balesetek megelőzése. Jelentős eredmény, hogy előterjesztésemre egész Zugló területén 214 helyen kerékpártárolók kerülnek elhelyezésre. Aláírásgyűjtéssel védtem meg a Hermina úti szakrendelőt a tervezett bezárástól. Mint ellenzéki képviselő számos Zuglónak ártó, közpénzt szóró, korrupció gyanús ügyet akadályoztam meg, vagy legalábbis hívtam fel a közvélemény figyelmét rájuk. Egyesületünk kűzd a Városliget beépítése ellen, szakmai vitákon veszünk részt, tüntetéseket szervezünk, 20.000 aláírást gyűjtöttünk az értelmetlen parkpusztítás ellen. Mára a kis herminamezei csapatból, az egész kerületben tagsággal rendelkező, beágyazott, kerületszerte ismert egyesületté váltunk. Keressen meg minket bármilyen helyi üggyel! varnai.laszlo14@gmail.com 06 70 436 07 67

Találkozzunk a Facebookon!

Friss topikok

Médiacég megszűnése, 2016-os adók, soltvadkerti tábor, viharkár, és a madárlátta tanácsnokság

2015.11.30. 20:17 varnai

60 napirendi pontról döntöttünk a november 26-i maratoni képviselő testületi ülésen. Volt köztük igen jelentős, pl. a 2016-os adók, több szimbolikus, és ment a folyamatos politikai adok-kapok. (mindkét értelemben)  Íme egy hosszú, -  de a nap is hosszú volt - összefoglaló a közügyek iránt érdeklődő zuglóiaknak,  addig is, míg a képviselői ülések online nézhetősége valóra válik. Bizonyára más képviselők mást tartanának fontosnak, máshogy értelmezik ami történt, természetesen ők is bármikor megírhatják a saját verziójukat. 

Az előterjesztések szövegei, mellékletei ITT olvashatóak.

A testületi elején a Fidesz a napirendi pontok felcserélését kérte, előre kérve a Sógor képviselő bizottsági és FB posztról való visszahívását. Ez szavazategyenlőséggel nem ment át. Én úgy gondoltam, hagyjuk a politikai leszámolósdit a lényegi döntések utánra. Ezért a Fidesz frakció tagjai, bár jelen voltak, de az előterjesztések többségénél nem nyomtak gombot. 

1. Javaslat költséghatékony és átlátható szervezeti zugloilapok_1.jpgátalakításra.     A jól hangzó cím nem takart mást, csak a Városgazdálkodási Zrt tulajdonában lévő (zsák a zsákban) Médiaszolgáltató Kft-nk megszüntetését, és a sajtó jeles képviselőinek hivatalba telepítését. A cég megszüntetése a cégvezető által utólag adott kiegészítése szerint valóban jelentős spórolással járhat, egyrészt nem kell a bérek után ÁFÁ-t fizetni (19,5 M) sem az anyacégnek évi 18 milliós jutalékot. Bár nem volt számszerűsítve, de megspórolható a céges működés költsége: a felügyelő bizottság, a könyvvizsgáló, a cégvezetés bére. Tudni kell, jelenleg 160 milliót költő cégben 10 alkalmazott dolgozik, írják a "csak a jót" stílusú  kéthetente megjelenő újságot, heti1-2 Facebook  és honlap frissítést. Ehhez képest 2010 előtt a Zuglói Lapok kiadása, írása, szerkesztése, terjesztése kijött 55 millióból, igaz akkor nem volt csak a főszerkesztő tulajdonolta cég és pár számlás újságíró. Az kérdéses hogy a közvetlenül a polgármester alá tartozva a kerületi lap mennyit fog veszíteni eddig sem tökéletes, bár a Papcsák éra óta sokat javuló, azaz kifinomultabbá váló elfogultságából, mennyi felületeket fog adni a kritikus hangú, legyen az ellenzéki politikusi, vagy lakossági vélemények megjelenítésére. (az "Olvasói levelek - a hivatal válaszol" rovatot egy éve nem sikerül újraindítani)

2. A legfontosabb döntés a 2016-os adók elfogadása volt.  Elfogadtuk a telekadót, mely magánszemélyekre nem vonatkozik, tehát csak a cégek által tulajdonolt telkek fizetnek. Ezek nagy, száz milliós, sőt milliárdos értékű építési telkek. Kis mértékben, 400-ról 450 forintra emeltük az idegenforgalmi adót. Ez meg sem fog látszani a kerületi szállodák szobaárain. Az építmény adó viszont nem ment át, Barta LMP-s képviselő miközben szóban az adóbevételek szükségessége mellett érvelt nem szavazta meg, azaz ő a garázsadós változatot támogatta.

barta_karcsony.jpg

 Máris szomszéd  lelkére beszélnek.

A Pénzügyi Bizottság elnöki posztját betöltő képviselőtől meghökkentő húzás volt az adók szóban támogatása, majd leszavazása. "Meglesz ennek az ára" - mondta az LMP-s képviselő.Barta képviselő miatt keddre rendkívüli ülést kellett összehívni. Ezen kívül az LMP zuglói képviselőjének ebben az évben nem volt más politikai produktuma mint két, az én kipiszkálásomat célzó előterjesztés. 

Az építményadó emelés elmaradásának 250 milliós kiesés lehet a következménye.  A Fidesz frakció NEM-mel szavazott az adóemelésekre, mely egy ellenzéki párttól természetes, de egy alpolgármestert adó koalíciós partnertől kissé fura. A Jobbik szintén NEM-et nyomott. Tán épp az érveimet meghallva, de leginkább a lakossági felhördüléstől tartva az építményadónál megmaradt a magánszemélyek adómentessége, tehát a baloldal által októberben elfogadott koncepcióval ellentétben mégsem lesz garázsadó. Véleményem szerint, ha elvárjuk, hogy a kerület jelentősen többet költsön az intézményeire, felújításokra, közterületeire és e mellett tartsa szinten a szociális kiadásait, akkor ehhez a többlet bevételt is biztosítanunk kell.

3. 4. 5. 6. Hosszú, több napirenden áthúzódó vita alakult ki a  hajléktalanság kezelésének ügyében. A Fidesz frakció a kerületben újra területeket jelölne ki, ahol tilos lenne az életvitelszerű tartózkodás. A kérdésben igen sokat hezitáltam. A teljes tiltás feloldása óta megérzésem szerint nem lett több hajléktalan Zuglóban, és hát a tiltás idején sem tudtak mit kezdeni a pár makacs alkesszal, akik pl. a Miskolci Csömöri sarkán kéregetnek. A rendészek eddig 2,7 millió forintnyi bírságot szabtak ki rájuk, amit eszük ágában sincs befizetni, ülnek ahol szoktak. Azt is tudni kell, hogy a hatályos fővárosi rendelet szerint a kerület jelentős területein az iskolák, óvodák, bölcsődék, templomok 200 méteren körzetén belül most is tilos lenne hajléktalanoknak tartózkodniuk, a fővárosi és kerületi rendészeknek kötelességük lenne eljárni, de lényegében eszköztelenek. És gondolom szívük sincs hozzá.

19-vasut-1-hpgy.jpg

Sok munkával összerakott kunyhócska a Francia út mentén, egy fényes banképület tövében. Nem zavarnak senkit, és van igényük a saját élettérre - feltehetőleg a száz üres önkormányzati szükséglakásunkból bármelyiknek nagyon örülnének. A PestiSrácok.hu gyönyörű fotóját Horváth Péter Gyula készítette.

A hajléktalanságot nem lehet közbiztonsági kérdésként kezelni, rendészeti eszközökkel megoldani. Nem csak kerületi, de fővárosi  szinten sem, a hajléktalanná válás okait kéne állami szinten megszüntetni. A "jószívű"  kerületvezetők ráadásul könnyen politikai harakirit követhetnek el, hisz aki több ellátóhelyet tart fent, többet költ a hajléktalanokra, az  szükségszerűen a területére vonzza őket, kiváltva ezzel szavazó lakosok haragját.

7. A politikai csatározás részeként tiszteletdíj megvonással és kötelezettségszegési eljárással akarják büntetni, ha a képviselők nem járnak testületi vagy bizottsági ülésre. Az tényleg abszurd, hogy van olyan képviselő, aki a bizottsági üléseinek 2/3-ról hiányzott a ciklusban. Elvégre ezért kapjuk a tiszteletdíjunkat, és a havi 1-2 ülésért nettó 55 ezer nem olyan rossz órabér. Ha nem képes, ha nem akar részt venni, mondjon le, a jelölő szervezete pedig delegáljon másvalakit. És ne lehessen az igazolt hiányzás mögé sem bújni, csak ha tényleg beteg, vagy nagyon indokolt esetben, mondjuk az ülések max. 10%-ában. Uff.

11. Döntöttünk a köztisztviselők és közalkalmazottak év végi jutalmáról. A szokásos kétheti bérüket kapják, mint ahogy  a polgármester és az alpolgármesterek is, ez 60 millió forint szétosztását jelenti. A Fidesz teleki_blanka.jpgtestületileg nem nyomott gombot.

15. Javaslat a BVSC területén műfüves pálya fedésére és járda kialakítására.  A pályafedések önrésze mellé bekerült a BVSC területén lévő Rákosrendezőre és a XIII. kerületbe átvezető 2 méter széles járda megépítése. A gyalogosok és kerékpárosok egy betonra terelése rendszeres konfliktusokhoz, balesetekhez vezet. A polgármesteri ígéret kerékpárút kialakítására szólt a saját keretéből. Ez egy  rövid távra jó  félmegoldás a rendes kerékpárút kialakítása helyett. Az előterjesztés 21 IGEN-nel ment át. Örülünk, Vincent?

Ősszel kidurrant belsőkből rakott úttal demonstráltunk a Teleki Blanka úton.

16. Adatszolgáltatás a BVSC működéséről. Immár képviselő-testületi határozattal lett megkérdezve, hogy a BVSC elnökségének személyei és a bérlő cégek tulajdonosai között van-e személyi átfedés, de mindhiába.  Most az MSZP nem nyomott gombot.

17. Önrész biztosítása a viharkárok Belügyminisztériumi vis major pályázatához. 9.3 milliós kárt tudtak számszerűsíteni, ehhez 2.8 milliós önrészt kellett biztosítanunk. A kerületet ért kár 100 millió fölött volt, elég a szétázott Civilházat, a Meseház bölcsödét megnézni, vagy a kerületszerte kidőlt több száz fa 66 milliós összedarabolására, elszállítására gondolni.

18. Két plusz óvodapszichológus felvételéhez biztosítottunk bérkeretet. Nem, nem a képviselő-testület mellé.

20. Vettünk a zuglói hivatásos tűzoltóknak egy Dacia Dustert. A Belügyminisztérium a TEK Q7-es Audijai helyett vehetne autót a tűzoltóinak, mi meg inkább a Zuglói Egészségügyi Szolgálat 15 éves járművét cseréljük le.

22. Ahogy szoktuk 800 milliós folyószámla-hitel keretet biztosítottunk a likviditás megőrzéséhez. November végére a költségvetési tartalék 1,4 millió forintra csökkent,  - ilyen sem volt még - és minden  kiadási előterjesztésnél pontosan meg kellett jelölni, mely meg nem valósult költségvetési sorról legyen átcsoportosítva. Ehhez képest máris sok tízmilliós kötelezettséget vállaltak 2016-ra.

25. Kamerarendszer telepítése a Bosnyák térre. A  nagy átmenő forgalommal teli téren sok a bűncselekmény, a balhé, ezért itt  tényleg indokolt a kamerák telepítése. 

27. A nemrég kijelölt övezetekben 18h helyett 20 óráig lesz fizető parkolás. Hát estefelé gyakorta csuklani fog a polgármester anyukája.

28. Rozgonyi Zoltán alpolgármester előterjesztése: a Soltvadkerti tábor önálló intézménykénti megszüntetése és a kerületi Fidesz kizárólagos ellenőrzése alatt álló Sport és Rendezvény Kft. alá helyezése.  Megjegyzendő, a nagyságrendekkel több pénz fölött rendelkező MSZP vezetésű Városgazdálkodási Zrt. Felügyelő Bizottságába - az őszi alku részeként - a Fidesz nem tudott/akart FB tagot delegálni, azaz belelátni. 

A nagy spórolás abban áll, hogy az eddig fél éven át dolgozó, de 12 hónapon át közalkalmazotti bért kapó helyi személyzet, hat fő helyett ideiglenes szerződéssel akarnak foglalkoztani, illetve az intézményvezetői státuszt megszüntetni. Kérdésem, ki lesz az új felelős, a tábort ismerő, nyáron fél évig Soltvadkerten lakó vezető, és mennyiért?  Az évi 3-5 milliós spórolásért (a hat közalkalmazott végkielégítése lendületből 11 millióba került) félő szétrúgnak egy jól működő intézményt. A kerületben számos helyen ennél nagyságrendekkel több pénz folyik el. A döntés látványos illusztrációja a mondásnak: a fejétől bűzlik a hal, de a farkától kezdik pucolni. 

Az MSZP a bizottságokban és a testületi is módosítót nyújtott be, miszerint az intézmény átszervezéséről márciusig készüljön anyag. Végül ezt egy kis frakciószünet, azaz egy Tóth-Rozgonyi- Karácsony sustorgás után, amint mondták a "megelőlegezett bizalom nevében" visszavonták. Kíváncsi vagyok, mit kértek a szocik cserébe. Megjegyzendő, a kerületi cégek átszervezése, netán megszüntetése, takarékosabbá (nagyon netán átláthatóbbá) szervezése szerepel a 2016-os költségvetési koncepcióban. Feltehetőleg ennek kívánt elébe menni a Fideszes előterjesztés, hasonlóan a Médiaszolgáltató Kft-t a hivatal fennhatósága alá toló polgármesteri előterjesztéssel. A cégek számának csökkentése jelentős érdeksérelmekkel járhat, azaz őszi nagy, cég és poszt osztós kiegyezés újratárgyalását jelenti. 

31. Felkai Tamás (MSZP) előterjesztése a Zuglói Sport és Rendezvényszervező Kft. törzstőkéjét képező OTP részvények értékesítésére. A családi ezüstöt minden, a kerület kasszája közelébe kerülő párt előbb-utóbb megtalálja és csillogó szemmel nyúl utána.  A kerület közpénzeit figyelők talán még emlékeznek a Papcsák által igen gyorsan, 2010 decemberében létrehozott, de melegében kimúlt Zuglói Eszközkezelő Kft-re, mely igazgatójának állásába került az akkor 270 milliót érő részvényhalom engedély nélküli tőzsdére vitele.

A Fideszes Kovács Balázs módosítót adott be, miszerint a pakett csak a 6300 Ft elérése után értékesíthető.

otparfolyam.jpg

Az OTP részvények ára folyamatosan emelkedik, ma 6050 forint. A részvénycsomag eladását e mellett azért sem támogattam, mert félő, a részvényekért kapott 300 milliót nyomtalanul fel fogja szívni a 2016-os költségvetés, melynek koncepciójába már bele is tervezték. Azt javasoltam, hogy a részvényeket csak akkor adjuk el, ha az érte kapott összeggel valami maradandó és jelentős létesítmény építését alapozzuk meg, pl. az új kerületi szakrendelőt, a lakótelepi uszodát, vagy a régóta ígért és igencsak hiányzó sport- és rendezvénycsarnokot. A módosítót a baloldal nem támogatta, ezért a fideszesekhez hasonlóan én sem szavaztam, ezért  az előterjesztés nem ment át. 

32. Rozgonyi Zoli előterjesztése a Testvérvárosi koncepció. Mivel nem lett egyeztetve a testvérvárosi kapcsolatokért felelős tanácsnokkal, Felkai Tamással, ezért azt visszavonták. A Zugló 80 szülinapjára meghívott testvérvárosi delegációk vendégül látásának költségeiről nemrég számolt be az Átlátszó blog. A több napos rendezvényben nem volt semmi fényűző, és a résztvevők számához képest drága sem volt. Tényleg, egy Szőnyi úti motel egy berlini kerületi polgármesternek fényűző? A testvérvárosok polgármesterei, delegációi azt azonban igencsak rossz néven vették, és nem  értették az okát, hogy a fogadásukra rendezett vacsorán a két nagy párt egyetlen képviselője, sőt a testvérvárosi kapcsolatokért felelős tanácsnok sem vett részt. 

33. Nyilatkozat a Bosnyák téri remiz megszüntetésére.  A főváros jelenleg a BKV napi működtetését is alig bírja, nemhogy lenne pénze egy új remiz építésére, ennek kiürítésére. A szavazás ilyetén meglehetősen szimbolikus volt, leginkább a médiába kerülésre alkalmas. Az ipari műemlékként védett remiz megszerzésére, pesti millenáriskénti hasznosítására már annó  Papcsák is tett javaslatot, neki sem sikerült semmit elérnie a fővárosnál. A Thököly úti "gyors" villamos tervezése kapcsán a remiz témája most újra aktuális lehet, mert kétség kívül semmi keresnivalója egy remiznek Zugló közepén,  - még akkor sem, ha a remiz volt itt hamarabb. Barta (LMP) nem támogatta, de 11 IGEN-nel azért átment.

34. Javaslat a Forradalom terének felújítására.  A Thököly úti kis parknak, térnek véleményem szerint nincs semmi baja, sőt, zuglói mércével nézve ápolt, rendezett.  Javasoltam a Forradalom terénél a sokkal lepusztultabb, és sokkal több ember által használt Mexikói úti buszvégállomás, az évtizedek óta romos szökőkút, illetve az üres betonplacc Egressy tér felújítását. Úgy tűnik a kerület többi pontján is érdemes lenne önkormányzati ünnepségeket rendezni, hogy a notabilitások azokkal is megismerkedjenek.

36. A 2016-os költségvetési koncepció - az egyik leglényegesebb napirend. Érdemes az egész anyagot elolvasni, (pár nap múlva kiteszem) A remek anyag sajnos valójában nem koncepció, hisz az a fő területekre szánt nagyságrendekkel, számokkal lenne értelmezhető, inkább irányelv a koncepcióhoz. Jellemzően nem is politikus, hanem a Gazdasági Osztály vezetője készítette. Ilyen általam régóta kért "apróságok" vannak benne, mint a cégstruktúra áttekintése, vagy az, hogy beruházási kiadások ellentételezésére szánt telkek értékesítése csak akkor kerülhessen be, ha azok nevesítve vannak, stb. A koncepció azonban azt máris tisztán kimondja, az eddigi kötelezettség vállalások, intézményfelújítási tervek miatt a 2016-os költségvetés erősen minuszos lesz,  - olyan pedig ugye nem tervezhető. A fideszesek itt sem nyomtak gombot.

38. 39. Támogattuk a szerződés megkötését a BVSC-vel a kerületi tanulók gyógyúszásának biztosítására, illetve a Szent István Gimnázium udvarán sportpálya létesítésére. 

40. 40 milliós kötelezettséget vállaltunk előre 2016-ra a Bethesda Kórház épületének felújítására, az épület a Magyarországi Református Egyházé, de egyben a kerület legrégebbi épülete is, mely siralmas állapotban van. 

41. A Zsálya utcai troli közlekedés megszüntetésének kérése a BKK-nál. Az előterjesztés repedező házakról szól, de ilyen műszaki szakvélemény nem volt csatolva.. Az anyagban volt viszont pár száz online aláírás, melyekről meg nem lehetett tudni, hogy a környékbelieké-e. Ezért javasoltam egy bejárást és egy lakossági fórum összehívását, hogy megismerjük az ott lakók többségi véleményét. Mivel a felvetésemre nem reagáltak ezért az előterjesztést nem támogattam, mert félő csak pár hangos ember beszél a környék nevében.

42. Újabb egy évre adtuk csak meg a pavilonok fennmaradási jogát a Kisföldalatti végállomásnál. Ezt csinálják 2010 óta. Hogy is várjuk el egy vállalkozótól, hogy ráköltsön egy vasat is a boltjára, akár kifesse, mikor sosem tudja meddig használhatja még?

43.  Javaslat "Zugló Olimpiai Bajnokai" emléktábla elhelyezésére a Bosnyák téren. Mivel a téren már van egy minimalista-modernista nőszobor, egy tábla Zugló testvérvárosairól, egy zajos szökőkút, pár kő, egy kiállítás geodéziai oszlopokból, sőt a 2013-ban felállított bolgárkertész szocreál szobor-ivókút is működik néha, a tábla meg ezekhez zavaróan közel, a színpad,  télen a jégpálya helyére kerülne, ezért én azt javasoltam, keressünk más helyet a két milliós gránitnak. Konkrétan az Egressy teret adtam be egy módosítóban. Ezt leszavazták, a táblát meg megszavazták. Imádnak fantáziátlan, érdektelen emlékműveket egymás hegyére tenni. 

45. Míg az emléktábla lerakatás gyors, gondolkodást nem igénylő, de látványos pótcselekvés, addig elhalasztották az "Önkormányzati tulajdonban lévő lakásokkal kapcsolatos koncepcióról" a döntést. Nincs megírva.  Ejh, ráérünk arra még!

48. JAVASLAT ÖNKORMÁNYZATI GAZDASÁGFEJLESZTÉSI PROGRAM ELINDÍTÁSÁRA! - fúú végre, örültem meg.   Mint kiderült a  blaszfémikus cím egy sima szoftvert vásárlást takart volna 1,5 millióért.  A programját eladni kívánó cég három oldala mellett se egy referencia, hol, mely városokban működik már ilyen szoftver,  se párhuzamos árajánlatok, se semmi.  Ki vinné be az adateleki_kapu_3942net_1.jpgtokat, ki hirdetné és hol az oldalt... csupa megválaszolatlan kérdés. A pénzt a polgármesteri alapból akarták biztosítani...   (a testületi ülések online közvetítése meg nem akar megrendelődni pedig beleférne a polgármesteri keretbe.) Az előterjesztés ezért 10 IGEN és két Tartózkodással nem ment át.  Létezik a kerületi Kisokos, ott a Zugló kártya, mindegyik mellett lehetne online felület.

49. A Teleki Gimnázium és a Városligeti Általános Iskola tetőszerkezeti attika és homlokzat VESZÉLYTELENÍTÉSÉRE. Itt tartunk, aládúcolt bejárat, elkerített udvar, mert még most sincs arra pénz, hogy felújítsunk, csak arra, hogy veszélytelenítsünk.(a veszélyt maga  az önkormányzat évtizedes hanyagsága okozta) Ez is 40 milla. Mi meg közben odaígérünk a Református egyháznak 40 milliót, terepjárót adunk, gránittáblát állítunk, szoftvert veszünk.

50. javaslat a 2015-ös viharkárok költségeinek finanszírozására. A júliusi,augusztusi viharok kerületszerte rengeteg fát döntöttek ki, és tucatnyi önkormányzati épület sérült meg, ázott be. A Városgazdálkodási Zrt ezért ezek költségeinek utólagos finanszírozására kért 75 milliót. A jegyző ellenvetéssel élt, miszerint a költségek részleteiben nem láthatóak. Végül a jegyző megkapja a kért anyagokat, míg a testület megszavazta a pénzt. Ehhez az utolsó költségvetési filléreket kellett összekotorni. A Kék óvoda területének visszavásárlására félretett pénz elúszott, és a kerület karácsonyi díszkivilágítását is csak a személyi kultuszra korlátozták. (" Áldott Karácsonyt!")

52. A másik önkormányzati cégünk, a Sport Kft is kért 12 milliót. Ezt is támogattuk, hiába,  Rátonyi Gábor ex polgármester sporttanácsai ismét viszik a pénzt. 

53. Na most jött a politikai hadd el hadd. Az enigmatikus "Fidesz frakcióvezető" néven jegyzett előterjesztés (nem értem, eddig Rozgonyi Zoli mindig a nevével jegyezte az előterjesztéseit)   Sógor László a Városgazdálkodási Zrt. felügyelő Bizottsági posztjáról a Tulajdonosi Bizottsági elnöki, a Pénzügyi, és a Közbiztonsági Bizottsági tagsági viszonyának megszüntetésére, új tagok választására.     Bizony, ki gondolta volna, hogy ilyen sok mindenhez ért, ennyi feladatot lát el a nem mellesleg főállásban a Nemzeti Múzeum gondnokaként dolgozó, mindig piros mezben járó villanyszerelő? (mint az nyilvános, az FB tagságért és a bizottsági tagságokért mindösszesen 516.500 Ft jár a  a főnöki döntéseket gondolkodás nélkül végrehajtó pártkatonának. Viszonyításként: a főállású polgármester fizetése  havi 749.500 ft)

Bár az előterjesztés nem indokolta, az ok sogor-poszt.jpg nyilvánvalóan a képviselő rasszista, gyűlöletkeltésre alkalmas, ostoba Facebook bejegyzése volt. Mint kiderült, a törvény szerint bizottsági tagcserét csak a polgármester javasolhat. (Kissé ellentmondásos, hogy az én tanácsnoki visszahívásomat kezdeményezhette egyéni képviselőként Barta)  Maradt tehát a Felügyelő Bizottsági posztról szavazás.  Én - bár tudtam, hogy az előterjesztés nem fog átmenni, és annak ellenére, hogy kivívom vele az MSZP-sek haragját -   elvi okokból támogattam a visszahívást. Ha már a képviselő nem  mondott le, az minimum elvárható, hogy mint Karácsony polgármester az én tanácsnoki pozícióm elvételekor mondta, Zuglóban legyen következménye a hibás tetteknek. Hát, most nem így gondolta.

Az ominózus Facebook poszt. Alatta egy másik Sógor stílusú bejegyzés. Én sokat vitatkoztam az elmúlt négy évben a fideszesekkel, de így sosem jellemeztem őket.

Mivel Czeglédi Jobbikos képviselő délután 3-kor lelépett, és Barta képviselő sem támogatta a visszahívást, (tehát az ő világnézete szerint a "fűtéssel viccelődés" ellentétben a hibás vagyonnyilatkozatommal, nem bűn) ezért Sógor úr tettének egyáltalán nem lett semmiféle következménye. 

54. Szavazás Környezetvédelmi Tanácsnoki kinevezésemről. Hadd kezdjem egy kis visszatekintéssel: az egyesületünk a ciklus elején a bizottsági pozíciók elosztásakor politikai súlyához képest alig kapott helyeket. A harmadik testületi ülésen sikerült csak beterjeszteni a tanácsnoki kinevezésemet, és kaptunk még két bizottsági tagságot is, de az önkormányzati cégek felügyelő bizottságaiba gondosan nem engedtek be civilt, csak pártembereket. Viszonyításképp az LMP képviselője az egyik legfontosabb bizottság, a Pénzügyi Bizottság elnöki posztját kapta, (ez a szokásjog szerint a vezető ellenzéki pártot illette volna) és az LMP gazdasági vezetője bekerült a Városgazdálkodási Zrt felügyelő bizottságába, a Jobbikos Czeglédi pedig két bizottság alelnöki posztját kapta. 

A Környezetvédelmi Tanácsnoki pozíciót ezután Barta ex LMP-s képviselőtársam javaslatára két hónap után visszavonták. Karácsony nyár elején újra felterjesztett Környezetvédelmi tanácsnoknak, tán ő is érezte, meglehetősen inkorrekt, hogy míg a pártokat képviselők majd mindegyike 460 ezer forint bruttót keres, addig egyetlen, épp a civil képviselő bruttó 115 ezret. A két nagy párt nem támogatta az előterjesztést. Egyikük táborába sem álltam be. Ezután, augusztus végén a Városgazdálkodási Zrt. azaz Tóth Csaba, a kerületi MSZP egyszemélyes ura kerületgondnoki állást ajánlott a cégben. Egy képviselőnek egy önkormányzati cégnél dolgozni nem törvénytelen, de minimum nem elegáns. A pozíció elfogadását  sok hezitálás, - az erős anyagi kényszer mellett -  politikailag elfogadhatóvá az tette, hogy a Fidesz egyik önkormányzati képviselője, Barabás Ferenc szintén kerületgondnokként dolgozik a ZVZ Zrt-nél. Tóthnak jeleztem, hogy a kerületgondnoki munka a képviselőségtől független, mert a képviselői munkámat, önállóságomat nem hagyom befolyásolni, feladni semmiféle szavazásnál. Úgy tűnt ezt elfogadta és én munkába álltam. A Sógor ügy kapcsán azonban máris feszültség támadt, mert miután Sógor nem mondott le, egy egyéni előterjesztésben kezdeményeztem a bizottsági elnöki posztról az elmozdítását. Tóth nyomatékos kérésére az előterjesztést még napirendre kerülés előtt, nagy vitatkozás után, de visszavontam. Utáltam érte magam, hisz máris elérte amit akart, immár nem a magam ura voltam. A három hónapos próbaidő utolsó napján az állásomat meglepetésszerűen felmondták. A mézesmadzag után jött a kelepce. Tóth azt ajánlotta, kössek inkább megbízási szerződést a ZVZ Zrt-vel.  A tőle függés ezzel vált volna teljessé. Weinek, Csincsák meghurcolásából látható, és a választáskor tökéletes karaktergyilkosságra adhat alkalmat egy ilyen, bármikor sajtóban szellőztethető megbízási szerződés.

Eközben a kerületi Fidesz is, minden régi sérelmet félretéve felismerte, hogy nekik is elemi érdekük  hogy tényleg független legyek, különös tekintettel a kiegyensúlyozott testületi arányokra, ahol,  mint a mai szavazásokból is látszott, egyetlen szavazat is döntő fontosságú lehet. A megélhetésemmel ne lehessen revolverezni, a Civilzugló szavazata ne függjön az én egzisztenciámtól. Mikor a tanácsnokság fideszes támogatásának híre ment Tóth gyorsan  újra felajánlotta a kerületgondnoki állást, de köszöntem, már nem kértem belőle. Ezt havi 140 ezer forintom bánja.

Végül tehát bizarr módon a két PM-es politikus és az elmúlt ciklusban sok kritikával illetett kerületi Fidesz képviselőinek szavazataival lettem tanácsnok,  míg az az MSZP szavazott ellenem,

akiknek a vezetőjét, Tóthot 2014 tavaszán az országgyűlési kampányában egy újsággal támogattunk, az egyesület függetlenségét veszélyeztetve választók bizalmába ajánlottam, feltehetőleg jelentősen hozzájárulva a választási győzelméhez. És nem mellesleg akiknek minden vita ellenére az elmúlt évben a legtöbb előterjesztését támogattam, hiszen a szükséges minimális többséghez pl. a fenti testületi ülésen is hozzájárultam pl. az adó ügyben is támogattam őket. 

IMG_7627.jpg

A parlamenti választáskor 70 ezer példányban kiadott Civilzuglós újság 70 ezer példányban érvelt Tóth mellett. A hála a sosem volt politikai kategória, de még a korrektség sem.

A  csütörtöki testületi ülés hatvan előterjesztése, történései mint keresztmetszet tökéletesen  jellemzi az eltelt zuglói évet: az előterjesztések közt egyre több a lényegtelen, a szimbolikus, a médiának szóló pótcselekvés: emléktábla avatás, politikai nyilatkozat, pl. remiz, a munkacsoport létrehozás, a koncepció gyártás. A lényeges döntések ugyanis a mindent mindennel összekötő politikai alkudozások miatt hónapokig csúsznak. Az alpolgármesteri szinten az egyeztetések, sőt a kommunikáció hiányát mutatják a párhuzamos előterjesztések pl.  most is hajléktalan ügyben. Az MSZP országgyűlési képviselője minimális többségét használva egyszemélyben szeretné vezetni a kerületet, (árulkodó volt a jegyző szobájának elfoglalása, a saját névre szóló asztal kialakítása a testületi ülésen)  a  polgármestert, a hivatalt, a jegyzőt, vagy mint a fenti történetből is látható engem is irányítani próbálva. Az MSZP által vezetett Vagyonkezelő és a jegyző által vezetett hivatal folyamatos csatát vív, és ez mindkét helyen bénítja a hatékony munkát. A bal és jobb oldal folyamatos hatalmi harcai, konc szerzési kísérletei, osztozkodása, sajátként kezelt bizottságai, önkormányzati cégei igen költségessé teszik a működést. A feloszlatással és egyéb fenyegetésekkel, minden eszközt bevetve mindenkinek diktálni akaró MSZP, a saját politikai hátország, önkormányzati tudás és zuglói beágyazottság  híján kényszerűen a jobboldalra is támaszkodó, politikai hitelességét ezzel viszont erősen koptató polgármester lassan felőrlődik, ideje jelentős részét felemészti a politikai alkudozás, a politikai súly hiányában sehová sem jutó tárgyalások, és ő  ezt médiaszerepléssel, politikai blöffökkel, pl. a népszavazási ötlettel igyekszik helyettesíteni. A mindennek okán keletkező döntésképtelenséget, a helyben járást, így egy év reménykedés után már a lakosság is érzi. Weinek szelleme kísért.

 

 

Szólj hozzá!

Közérdekű kérdések és válaszok

2015.11.18. 13:25 varnai

Született-e közétkeztetés ügyben feljelentés, miért nem valósult meg a testületi ülések online közvetítése, hogy áll a közbeszerzési terv..?  Az október 15-i testületi kérdésre több témában tettem fel közérdekű kérdéseket. Íme a törvényben lehetséges maximális harminc nap alatt megszülető válaszok és pár kommentem hozzájuk.

A válaszokat elég írásban megküldenie. Kérem viszont, hogy ne általánosságban, hanem a konkrét kérdésekre, pontonként válaszoljanak.
  1. A ciklus eleje óta milyen közbeszerzési eljárások lettek meghirdetve, mind a hivatal, mind az önkormányzat cégeit beleértve ?
  2. Melyek voltak ebből nyíltak, melyek meghívásosak, tárgyalásosak?
  3. Mely cégek lettek meghívva, kik nyertek?
  4. Hány közbeszerzés lett sikertelen, érvénytelen? Miért? pl. Mogyoródi sportpálya?
  5. Az elfogadott közbeszerzési tervünkből mennyi, melyek valósult meg, melyek nem voltak benne?
  6. A közbeszerzéses munkák el lettek-e már végezve, ki lettek-e fizetve, és tudomásunk van-e alvállalkozók bevonásáról, illetve arról, hogy azok ki lettek-e fizetve?
  7. Mekkora összeg került e közbeszerzések által elköltésre?

2.A testületi üléseken és a médiában többször elhangzott, hogy a polgármester több ügyben, pl. a közétkeztetés ügyében konkrétan "a  feljelentés megtételét fontolgatja".

Mely ügyekben tett és mikor feljelentést? Ha nem tett, akkor milyen okból kifolyólag nem tett?

3. A Civilház "elveszett" de kifizetett zöld teteje ügyében mióta van folyamatban a vizsgálat? Ha lezárult, akkor megismerheti-e a Képviselő-testület a vizsgálat eredményét?

Az aláírt teljesítés igazolás ügyében született-e feljelentés? Mekkora kár érte az önkormányzatot, a meg nem épített, de kifizetett zöldtető, illetve mekkora kár érte az önkormányzatot a kihagyott zöldtető miatt bekövetkezett beázás miatt?

4.  Testületi ülések online közvetítése.

A Képviselő-testület 138/2012. (III.01.) sz. határozatában és  280/2012. (IV.19.) határozatában döntött a testületi ülések online közvetítéséről.

A határozat azóta is él, végrehajtva ellenben sem az elmúlt ciklusban sem az új ciklus majd egy éve alatt nem lett. Most, amikor az ÁTLÁTHATÓSÁG az új vezetés egyik vezérelve lett, szerencsés lenne megvalósítani az oly sokáig szabotált, és pár millió forintból megvalósítható fejlesztést, mely a zuglóinál nagyságrendekkel kisebb önkormányzatoknál már évek óta bevett gyakorlat. Különösen fontos lehet ez most, hogy már semmilyen TV anyagot nem gyárt a Zuglói Médiaszolgáltató Kft, tehát a testületi működésről, döntéshozatalról, vitákról már egyáltalán nem kap képet a lakosság

  1. Miért nem hajtanak végre egy hatályos Képviselő-testületi döntést? Mikor tervezik megvalósítani? Kértek-e be az elmúlt háromnegyed évben árajánlatokat?
  2. Most, hogy nyár óta a Médiaszolgáltatóban a videós tudósítások gyártása megszűnt,  stábok megszüntetésre kerültek, hogy változott a Médiaszolgáltató költségvetése, létszáma?
  3. Nem tervezik-e, hogy megállapodnak a Zugló TV-vel, mely a Papcsák korszak előtt egy évtizedig sikeresen és tiszteségessen tudósított a kerület életéről, és a közszolgálati csatornája máig megvan?

5.

Október 15-én mekkora összeg van a költségvetési tartalékban?

Mekkora összeg van jelenleg az 50 milliós polgármesteri keretben? Eddig mire lett költve belőle?

6..

Mikor és milyen megállapodás született a BVSC-vel a járda és kerékpárút ügyében?

Kérem tegye nyilvánossá a megállapodás szövegét.

Mikor kerül a testület elé az utak megépítésére az előterjesztés?

Fáradozását köszönve,....

A Válasz:

varnai_laszlo_kozerdeku_valasz-1.jpg

varnai_laszlo_kozerdeku_valasz-2.jpg

varnai_laszlo_kozerdeku_valasz-3.jpg

 

 

Önmagában már az dicséretes, hogy az előző ciklust meghaladva immár nem kell kiperelni az adatokat. 

1. A közbeszerzések listáját pár nap múlva közzéteszem. Stay with us! : )

2. Számomra érthetetlen és elfogadhatatlan, hogy egy éve vizsgálják a szerződéseket.  Itt vagy az érdemi szándék, vagy a  hozzáértés hiányzik a nagy elszámoltató elszámoltatásához.

hajos_konyha_3020.jpg

 Természetesen nem kell minden szerződést átvizsgálni, tudjuk melyek "büdösek". A HUNGAST-tal kötött  évi egy milliárdos közétkeztetési szerződésről, különösen a választások előtt pár nappal aláírt tálalókonyha kiszervezésről viszont már az elejétől tudtuk, hogy az előnytelen a kerületnek. A polgármester a szerződésről az Index-nek nyilatkozott, a cikk ELINDULT PAPCSÁK ELSZÁMOLTATÁSA címmel olvasható, a polgármester abban július elején még a feljelentés fontolgatásáról beszél. A szerződés újrakötése után a feljelentés elmaradása feltehetőleg azt jelzi, hogy az része volt az  új alkunak.  

A képen látható Ungvár utcai Hajós Alfréd általános iskolai, és a Hermina úti Angol-magyar Kéttannyelvű földszintjén lévő fözőkonyhák évek óta üresen állnak. Az új szerződés szerint a cég berendezi a konyhákat, és bérleti díjat fizet, de ennek, bár fél éve megtörtént a szerződés módosítás, nincs nyoma. Az iskolák hosszú évek óta hiába kérik azokat.

3.  Ez a válasz maszatolás, ennél mindenki többet tud. Isten tudja miért nem rendelnek el vizsgálatot, de nincs is rá igazán szükség. A Városgazdálkodási Zrt. akkori műszaki igazgatója írta alá a teljesítésigazolást. A polgármester, a cégvezető mégsem tett feljelentést hűtlen kezelés ügyében, pedig a valótlan teljesítésigazolás kiállítása sok milliós teljesítés nélküli kifizetést takart, hisz a zöld tető nem épült meg és az "újraépítése" 30 milliós költség.

4. Az online közvetítésekről érvényes testületi határozat van érvényben, és a költségvetést az ÖTV szerint ezen határozatok figyelembe vételével kell összeállítani. A költségvetés összeállításáért pedig maga a polgármester a felelős, tehát ő maga hagyta ki ezt az amúgy jelentéktelen tételt.  Hogy Papcsák szabotálta a döntést, a nyilvánosságot azt megértem, de miért kellett ezt a gyakorlatot az átláthatóságot zászlajára tűző Karácsonynak egy éven át folytatni? Az online közvetítés megoldható lenne 6-8 millióból, tehát akár a polgármesteri keretből is kijöhetett volna, hisz abban még év végére is maradt 30 millió forint.

A Zugló TV az egyik első közszolgálati tv volt, mely megalakult a rendszerváltás után és  két évtized alatt  igen közkedvelté vált a zuglóiak körében. Nem volt olyan kerületi rendezvény, esemény, testületi ülés, melyről ne tudósított volna. A fontos médiumot, mely makacsul őrizte szakmai függetlenségét ezért Papcsákék a 2010-14 közötti időben az önkormányzati támogatást elvonva próbálták megfojtani és saját TV-t próbáltak (sikertelenül, sok millióért) létrehozni. A Zugló TV mindazonáltal kiböjtölte Papcsákot, sőt a legdurvább papcsáki  propaganda idején a lakosság objektív tájékoztatásával hozzájárult Papcsák bukásához.

De a TV-nek az új vezetésben is csalódnia kellett, az új önkormányzatban a fél évig tartó tárgyalások alatt nem volt valós szándék a megállapodásra, azaz ők is csak megszerezni akarták a céget, a sugárzási jogot. és teljes kontrollt akartak. A kivéreztetett céget végül sikerült megszerezni, egy a zuglói MSZP-hez közel álló cég vette meg, jellemzően ma dr. Imre Gergely ügyvédnek,  volt MSZP-s frakció vezetőnek van a volt szerkesztőségi szobában az irodája. Ügyes.

zuglotv.png

Együtt tették tönkre! - jobb és baloldal közösen

Kíváncsi vagyok, ha meglesz a digitális sugárzás, és különösen a választások közeledtével mit kezdenek majd az újra fontossá váló TV-vel.  

A költségeket illetőn viszonyításként: 2010-ben a Zugló TV működése és a Zuglói Lapok kiadása, szerkesztése 80 millióból kijött. Ebből a Zugló TV az évi 25 milliós támogatást kapott, mellette a reklámbevételből működött. Idén a 117 millióból csak az újság meg az online jön ki, 10 főállású alkalmazott kell ahhoz, amit régen pár szabadúszó újságíró megcsinált.  Igaz, Papcsákék idejében még ennél is többet költöttek, de ugye nem az a mérce? 

Úgy tűnik a baloldal sem akarta, sőt mint látjuk nem is áll már szándékában, hogy egy önálló, független kerületi TV létezzen, és objektíven, politikai kontroll nélkül tájékoztasson. A kerületnek, a zuglóiak közösségének nagy veszteség a közösségi TV-jük elvesztése. 

5. A Polgármesteri keret táblázata. Korrekt.  Belefért volna a testületi ülések online elérhetőségének biztosítása, mi több még a Zugló TV támogatása is, még úgyis, hogy a rákosrendezői kerékpárút  az ígéret szerint decemberben ebből lesz finanszírozva.

varnai_laszlo_kozerdeku_valasz-12.jpg

 

 

 

2 komment

Címkék: feljelentés közbeszerzés zugló TV online sugárzás civilház zöld tető karácsony Gergely polgármester

"Megdöbbentő állapotok" - ki gondolta volna?

2015.11.09. 15:34 varnai

"Megdöbbentő állapotban vannak a kerületi intézmények" címmel egész oldalon számol be a Zuglói Lapok a kerületi iskolák, óvodák, bölcsődék siralmas műszaki állapotáról.

E mellett, a ciklus egy évének apropójából  két egész oldalnyi (ÖN)értékelést is olvashatunk, sajnos a sajtóetikában követendő objektív tájékoztatás elvének azonban ellentmond, hogy az önértékeléssel párhuzamosan kérés ellenére sem sikerült helyet adni az ellenzékiek évértékelésének.

Mindenesetre én örülök az intézményi helyzet lakosság  elé tárásának. A zuglóiak persze nem értik, hirtelen mi történt, hisz a választások környékén még arról szóltak a hírek, arról számoltak be az akkori kerületvezetők, hogy minden intézményben volt felújítás. Nem mondtak volna igazat? Netán egyetlen év alatt lerobbant a kerület? Természetesen nem.

 A problémákról hallgatás régi gyakorlatát az aktuális vezetők azonban sajnos nem önszántukból adták fel, az országos médiába kerülő István gimnázium, a csoportszobákat bezárni kénytelen Meseház bölcsi, a Teleki gimi és a kéttannyelvű omladozó homlokzata nemigen  titkolható a lakosság elől.

A kerületvezetők megvilágosodása azonban kissé álságos, hiszen az intézmények műszaki állapotára az új polgármester és a többségében új képviselő-testület figyelmét  elsőként egy február eleji közérdekű kérdéssorral próbáltam felhívni, kérve hogy kerüljön a téma a testület napirendjére. Nem vették napirendre. A bajokat természetesen számtalan intézményvezető is jelezte, folyamatosan hívták a kerületben még el-eltévedő új vezetést intézményi bejárásokra.

Most utólag különösen érdemes végigolvasni ITTVégül júniusban szavazták meg az előterjesztésemben szereplő cselekvési tervet - ami késik nem múlik alapon.

Az intézmények lepusztulása hosszú folyamat - s bár rég óta tart - idén jelentősen felgyorsult, hisz a kerület történetében még sosem költöttek ennyire döbbenetesen, ennyire  felelőtlenül keveset a zuglói intézményekre. (Mint ahogy még olyan sem esett meg, hogy önkormányzati lakás és épület felújításra  0 forintot terveztek be a költségvetésbe) 

Hogy egyetlen év kihagyása mennyire behozhatatlan hátrányt okoz, mekkora felelőtlenség, arra egy egyszerű kalkuláció is rámutat. Ha 79 épületünk van, (+ a hivatal, a körzeti- és a kettő szakrendelő, + egyéb épületek) akkor minden évben minimum 3-4 épületet a tetőtől a kazánig teljesen fel kéne újítanunk ahhoz, hogy 20-25 év múlva újra sor kerülhessen rá. Egy év kihagyás tehát pótolhatatlan elmaradást okoz, a felújítások elhagyása ráadásul sok további kárt, hatványozottan növekvő halmozódó költséget generál.

Nincs pénz, szól a védekezés. Csakhogy van, azaz volt, de másra költötték.

Íme, egy rövid mondat a február elejei levelemből:

Meg kell mondjam, tartok tőle, hogy a 2015-ös költségvetésben a  népszerű kiadások, a  kommunális adó visszaadás, (450 millió forint) a szociális támogatások minimális létminimummal kiegészítése (becsült 590 milliö forint )  elviszi a forrásokat a szükségszerű ,de a lakosok által nem mindig észlelhető, de szükséges intézményi felújítások, karbantartások elől, és  a 2010-2014-hez hasonló "hadigazdálkodási" éve lesz a kerületi intézményeknek.

A figyelmeztetés ellenére pont ez történt.

A 2015-ös költségvetésből - ez jól nyomon követhető a Közbeszerzési Terv összetöpörítésében - a a kalkulációkat negligálva - hiszen a Városgazdálkodási Zrt először 1,7 milliárdot, majd 900 milliót kért, és kapott végül semmire sem elég 160 milliót -TUDATOSAN húzták ki a felújításokat, karbantartásokat. 

Még érthetetlenebb az István Gimnázium tetőfelújításának elszabotálása, mely ráadásul egyetlenként nevesítve, 85 millióval  bekerült a 2015-ös költségvetésbe, de fura módon mégsem kezdtek hozzá. Az RTL-nek ugyanis azzal mentegetőzik a polgármester, hogy az az állam dolga lenne... de akkor miért lett a 2015-ös költségvetésbe betervezve?

Az intézmények lepusztulása annak a régóta tartó populista, szavazatvásárló, a lakosságot ajándékokkal megvásárolható, kisgyereknek néző politikának az eredménye, mely Erzsébet utalványok osztogatással kezdődött. Emlékezetes, hogy 2014 karácsonyán és húsvétkor Papcsákék 150 milliót osztogattak szét, míg idén tavasszal  az Összefogás újabb kb. 25 milliót osztott szét. A kerületnek súlyosan ártó populizmus 2014 őszi kampányban a kommunális adó visszaadásának mindkét oldali ígéretében csúcsosodott ki. A kommunális adó visszafizetése kb. 450-550 millió forint végösszegű kiadást jelent a 2015-2016-os költségvetésben.  (Karácsony tehát egy olyan ígérettel nyert, mely súlyosan árt a kerületnek) A választási évben kiírt társasházi pénzosztás tavaly 300 és idén újabb 300 millió forintot vitt el, azaz vont el az intézményektől.Pedig az önkormányzati törvény - és a józan ész - kimondja: elsőként a kötelező feladatokra, pl. a saját épületeinkre kell költeni, nem költségvetésen kívülre adni a pénzt.

 

Budapest,_Teleki_Blanka_Gimnázium.JPG

A Teleki Gimnázium homlokzata egy 2011-es blogposztomból. Azóta csupán annyi történt, hogy a kapu köré védőborítást ácsoltak, nehogy agyon csapjon egy diákot egy leeső homlokzatdarab

Amikor még február elején, a 2015-ös költségvetés tárgyalása előtt kértem egy napirendben egy műszaki állapotokról szóló beszámolót, azt is kértem, hogy ennek figyelembe vételével tervezzük a 2015-ös költségvetést. Bár a Városgazdálkodási Zrt. időre elkészítette az anyagot, azt nem vették napirendre, nem engedték a testület elé. Nyilván kínos lett volna egy a katasztrofális állapotokat felsoroló prezentáció után az intézmények számára ennyire hátrányos költségvetést elfogadni.

dia4.JPG

dia5.JPG

Két slide a megkésett prezentációból - ez után rácsodálkozni, hogy pusztulnak az épületek meglehetősen arcpirító.

A költségvetést minden önkormányzati bizottság elutasította, de ennek ellenére a Képviselő-testület az én egyedüli tartózkodásom mellett megszavazta azt. A költségvetési vitában szintén elmondtam, hogy az intézményekre sokkal többet kell költeni.

Az intézmények műszaki állapota kimeríti a hanyag kezelést, sőt ma már nem egyszer a hűtlen kezelés büntetőjogi kategóriáját is eléri, hiszen eddig csak a véletlenen múlt, hogy nem történt sérülést okozó baleset a leszakadó plafonok, az esővízzel átitatott villamos vezetékek, vagy a lehulló méretes födém és vakolat darabok miatt. A szétázó épületekben folyamatosan keletkeznek a járulékos károk,  jellemzően a Meseház bölcsőde beázásai utáni 30 milliós kárt a tető állapotának elhanyagoltságára hivatkozva nem fizette ki a biztosító. A rengeteg kellemetlenség, küszködés ami az összezsúfolt bölcsődések, a kiürített csoportszobák, a penészes, hideg, használhatatlan tantermek miatt éri a gyerekeinket, diákokat, tanárokat nem számszerűsíthető.

20150928_134747net.jpg

 A Meseház bölcsi teteje - az elhanyagolt állapotra hivatkozva biztosító nem fizette ki a kárt.

 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása