HTML

Napirend utáni monológ

Hogy működik egy önkormányzat? Hogy születnek, és mi motiválja döntéseket egy 106 ezres kerületben, Magyarország 7. legnagyobb "városában" Zuglóban? Mint " új fiú a kupiban" friss képviselőként a Zuglói Önkormányzatban szerzett élményeimet próbálom terápiás céllal kiírni magamból. - írtam blogom indításakor 2010-ben. Ma már, 2015-ben, második ciklusomat töltve a kerület rutinosabb képviselői közé tartozom. Civilként fotós (www.varnailaszlo.hu) és TV szerkesztő vagyok, egy öt éves fiam és egy 25 éves lányom van. Születésem óta Zuglóban élek. A kisföldalatti végállomáshoz tervezett megalomán pláza ellen 2007-ben létrejött Civilzugló Egyesület (civilzuglo.hu) egyik alapítója vagyok. Az egyesület a gyakorlatban mutatja meg a "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!" elvét. A környezetet és épített örökséget védő egyesület sikerrel akadályozta meg a túlépítést, szervezett közösségépítő Herminamezei Napokat és védi Zugló kertvárosi jellegét. Kérlek lájkolj minket a Facebookon! 2009-ben az LMP egyik alapítója voltam. A rendszerváltáshoz mérhető élmény volt egy pártot a semmiből létrehozni, és kegyetlen sok munkával bejuttatni a parlamentbe. Sajnos az LMP-n belüli kiszorítósdi 2013-ban engem is utolért. 2014-ben a Civilzugló Egyesület immár önállóan mérette meg magát az önkormányzati választáson, és harmadik erőként kerültünk be az új képviselő testületbe. Nevemhez fűződik a Helyi Épített örökség védelmi rendelet elfogadtatása, és Herminamező jelentős részének forgalom csillapítása, a balesetek megelőzése. Jelentős eredmény, hogy előterjesztésemre egész Zugló területén 214 helyen kerékpártárolók kerülnek elhelyezésre. Aláírásgyűjtéssel védtem meg a Hermina úti szakrendelőt a tervezett bezárástól. Mint ellenzéki képviselő számos Zuglónak ártó, közpénzt szóró, korrupció gyanús ügyet akadályoztam meg, vagy legalábbis hívtam fel a közvélemény figyelmét rájuk. Egyesületünk kűzd a Városliget beépítése ellen, szakmai vitákon veszünk részt, tüntetéseket szervezünk, 20.000 aláírást gyűjtöttünk az értelmetlen parkpusztítás ellen. Mára a kis herminamezei csapatból, az egész kerületben tagsággal rendelkező, beágyazott, kerületszerte ismert egyesületté váltunk. Keressen meg minket bármilyen helyi üggyel! varnai.laszlo14@gmail.com 06 70 436 07 67

Találkozzunk a Facebookon!

Friss topikok

Költséges kiegyezés

2014.11.17. 17:20 varnai

"Konstruktív egyeztetés folyik" - nyilatkozta új polgármesterünk. És lőn kiegyezés, azaz nagykoalíció. Az egyeztetések eredményeképpen sikerült 63 bizottsági posztot létrehozni, és Magyarország legmagasabb képviselői honoráriumait megszavazni. Nem túlzok, érdemes összevetni az index országos összehasonlítását  a Zuglóban megszavazottakkal. 

Beszámoló az új önkormányzat nov. 14-i alakuló üléséről:

Elég zavarosan indult. Az utolsó pillanatban küldték ki a meghívókat, az előterjesztések előző este 8-kor érkeztek emailen. A posztokról az egyeztetések feltehetőleg még az ülés megkezdésekor is zajlottak - maga az alakuló ülés emiatt jó félóra csúszással indult, pedig kezdésre meghökkentően sok érdeklődő jelent meg, szó szerint nem fértek a terembe.

A ülés közös Himnusz-énekléssel kezdődött, az új polgármester köszöntő beszédében kiemelte az átláthatóság fontosságát, beszélt arról, hogy (tudomása szerint) egyedüliként írta alá a Transparency ajánlásait. Ennek a gyakorlatban máris ellentétét csinálta, hiszen az alakuló ülésen nem akaródzott felolvasnia a bizottságok névsorát, tehát meghökkentő módon a jelenlévő lakosok nem tudhatták meg kikről szavazunk.

kepviselotestulet_alakulo.jpg

Nagy ridiküllel érkeztek. Balról jobbra: Sokacz Anikó, Hevér György, Sápi Attila, Sógor László, Bihary Zoltán, Pécsi Diána, Felkai Tamás, Hajdú Flórián, Karácsony Gergely, Kovács Balázs, Szabó rebeka, Erdős Dóra,Rozgonyi Zoltán, Gyügyei Attila, Barabás Ferenc, Cseke Vanda, Varga István, Czeglédi János, Várnai László, Lévai Sándor.

Következett a képviselői eskütétel, majd a közönségtől félrevonulva a képviselők magukban elvonulva koccintottak, miközben a lakosság csendben figyelhetett. Ezután következett az új SZMSZ (Szervezeti és Működési Szabályzat) elfogadása.

Az este szétküldött előterjesztésben hat ( 6) bizottság szerepelt. (2010-14 között 4 bizottság működött 40 fővel) Most Karácsony Gergely szóbeli előterjesztése alapján kiderült nyolc bizottság alakul 63 taggal. Összehasonlításként a XIII. kerületben négy bizottság 28 taggal működteti igen sikeresen a Zugló méretű kerületet.

Hipp-hopp kettébontották a Szociális és Egészségügyi bizottságot (Szociális bizottsággá és Egészségügyi bizottsággá), és egy új Közbiztonsági Bizottságot is szükségesnek ítéltek.Az előterjesztésben a bizottságok elszaporításának semmiféle indokát nem adták. Az előterjesztésben felsorolta a bizottsági tagok létszámát is, majd bekiabálásra, azonmód a Tulajdonosi Közbeszerzési Bizottság létszámát módosították 9-ről 11 főre.

Mindösszesen 63 (!) bizottsági poszt lett kreálva, miközben megduplázták a tagságért járó tiszteletdíjat is. Ráadásul a helyben osztott módosítóból derült ki, hogy minden bizottsági tagságért külön-külön jár  honorárium és az alelnökségekért is jár négyszeres alapdíj. Ügyes.


Az SZMSZ-nek a törvény szerint tartalmaznia kell a bizottságok feladatköreit,de a menetközbeni változtatások miatt a három új bizottság feladat és jogkörei egyáltalán nem szerepelnek az új SZMSZ-ben. Tudnivaló, a közbiztonság és az egészségügy szakterületén évi 3-5 előterjesztésnél több nemigen szokott lenni, értelemszerűen teljesen fölösleges külön bizottságokat kreálni e részterületekhez.

Képviselői felszólalásomban elmondtam, hogy a Tulajdonosi és Közbeszerzési Bizottságnak túlzottan sok és nagy hatásköre van, hiszen 250 millióig bármit eladhat és bérbe adhat, hozzákerültek a településrendezési szerződések kötése, a jelzálog levétel, ezek akár milliárdos kedvezmények lehetnek egy cég számára. E bizottságba került a teljes közbeszerzés is, azaz akár évi 2 milliárd forint szétosztása minden testületi kontroll nélkül. Kértem, hogy ezek a hatáskörök maradjanak a képviselő-testületnél.   A tagok névsorát látva ide a leginkább Tóthhoz hűséges embereket tették. A Bizottságot Sógor László vezeti. Tag lett Lévai, Felkai, Hevér, Kovács-Csincsák, Varga Csaba, Sápi Attila. A Fidesztől is a minden hájjal megkent a pénzügyekben kipróbált elvtársak kerültek be: Szatmáryné-Jahn Angéla, Kovács Balázs, Bihari Zoli. A Jobbik adja az egyetlen külsőst, Markó ex képviselőt. Ő 2011-ben lelkesen szavazta meg az erdélyi házvásárlást, tehát a korrupció iránt nincs különösebb szimata vagy ellenérzése. Nem véletlen, hogy mi és az LMP nem delegálhattunk a bizottságba tagot. A nagyhatalmú bizottság rossz előképe, hogy a 2006-2010 közötti ciklusban az akkor Városfejlesztésinek hívott bizottságban eldugva született meg az összes kínos eladási, ingatlan"fejlesztési" döntés, míg a Közbeszerzési Bizottságot 2010 után Papcsák megszüntette és egy személyben döntött.

Karácsony nem fogadta be a javaslataimat, de  furamód nem is szavaztatott róluk. A Testület 21 igen szavazattal elfogadta az SZMSZ-t, én tekintettel arra, hogy javaslataim nem kerültek befogadásra nem szavaztam.

 

Bejelentették a Fidesz, Rozgonyi Zoltán, illetve az Összefogás, Hajdú Flórián vezetésével a frakciók megalakulását. Kíváncsi vagyok lesz-e külön frakció keretük.

Alpolgármesternek Karácsony „két kiváló fiatal embert”, Szabó Rebekát (PM) és Hajdú Flóriánt (MSZP) javasolta. Egyikük sem volt még Zuglóban képviselő sem, a folyamatban lévő ügyekről tehát nem tudhatnak. Rákérdeztem, milyen szakmai kompetenciákkal rendelkeznek, mi az elképzelésük alpolgármesteri munkáról, mely részterületeket fogják vinni? Szabó Rebeka elmondta, hogy ő a szociális és humán szférához kapcsolódó ügyeket kívánja vinni, és a Zöld Zugló víziót szeretné megvalósítani, Hajdú Flórián viszont közölte, hogy korábban dolgozott már vezető beosztásban multiknál, ezért egy kerülettel is el fog boldogulni. Hát a közönség moraját hallva nem volt túl meggyőző.

Titkos szavazáson mindkét alpolgármester-jelöltet egyhangúan megszavaztuk. Dolgozzon a polgármester akivel akar. Mindazonáltal én kiemelt kockázatnak tartom, hogy lesz egy tapasztalatlan, Zuglót, a hivatalt, az önkormányzati működést, a folyó ügyeket nem ismerő polgármesterünk, mellette két tapasztalatlan, a hivatalt, a folyó ügyeket szintén nem ismerő alpolgármester. Nem irigylem - nem őket - a hivatalt, a kerületet Félő, sok időbe fog telni míg átlátják mi folyik körülöttük és eközben sok rossz döntés születik, vagy nem születnek döntések, illetve a  döntéseket valójában a háttérben mások fogják hozni.

A CivilZugló - nem titok - azt kérte, tekintettel arra, hogy választáson harmadik helyezettek lettünk,  és arra hogy Karácsony és a baloldal sokszor kijelentette, hogy számít a civilekre, hogy az Egyesület a háromból egy alpolgármestert adhasson. Úgy gondoltuk hasznos lehet Karácsonynak az a tudás, amivel az Egyesület és én a  kerületről, az önkormányzatról, az elmúlt négy évi testületi döntésekről, a zuglói intézményekről rendelkezem,  nem utolsó sorban arra alapoztuk e kérésünket, hogy a szavazók  8%-a polgármesterként is szeretett volna látni. Ezt reális és mind az Összefogás mind a Civilzugló számára hasznos, konstruktív, hosszútávú együttműködésnek gondoltuk.  Szívesen, hozzáértéssel és elhivatottan vittük volna a környezetvédelemmel, épített örökségvédelemmel, városépítéssel kapcsolatos részterületet, és meggyőződésünk a lakosság is hitelesnek látott volna engem ebben a pozícióban. (a kiválasztott alpolgármesterek közül nem ért ehhez a részterülethez egyikük sem, nem is tudni, ki fogja kapni)  Ez az együttműködés alkalmat adott volna számunkra, hogy megmutassuk, tudunk konstruktívak lenni, hogy a döntésekbe belelátva, beleszólva érdemben képviseljük az a városvédő, zöld politikát, amit az elmúlt hét évben Zuglóban képviseltünk. Meggyőződésem volt, hogy Karácsonynak is hasznos lett volna, ha van az elmúlt négy évet, a a hivatali folyó ügyeket átlátó tanácsadója.. Merev elutasítást kaptunk. Karácsony közölte, Tóth ezt  megvétózta, de láthatóan ő sem igazán akarta. Különösen szimpatikus ez a hozzáállás azután, hogy én tavasszal nyíltan kiálltam Tóth Csabáért, hetvenezer Zuglapban azt kértem a zuglóiaktól, hogy szavazzanak őrá. Meggyőződésem, ha én négy éven át nem dolgozok mint  ellenzéki képviselő, nem végzem kitartóan a Papcsák és a fideszes kerületvezetés büdös ügyeit kinyomozó és nyilvánosságra hozó munkát, akkor ma Tóth nem országgyűlési képviselő, és Karácsonynak esélye sem lett volna nyerni Zuglóban. De persze a hála és az adott szó nem politikai kategória.

Ezután jött a bizottságok feltöltése, a tagok megszavazása. A 63 pozíció vajon kiknek jut?

 

A legabszurdabb az volt, hogy a bizottságokba delegált tagokat csomagban, a névsorok felolvasása nélkül szavazták meg, ami nem csak igen messze van a fennen hangoztatott átláthatóságtól, de szabálytalan is. Lehetséges, a Kormányhivatalhoz is fordulunk e miatt.

A közönség nem is tudhatta, ki mely bizottságba került, mik az arányok, hogy pl. míg mi összesen két helyet kaptunk, eközben pl. Sápi Attila MSzP-s képviselő egymaga hat (6 !) bizottságban is tag, mely havi szerény 502.450 Ft-t bruttót eredményez számára. (az előző ciklusban senki semmilyen tanácsnoki, bizottsági pótlékkal együtt sem kapott havi 194e Ft-nál több tiszteletdíjat) De a legtöbben több bizottságban lettek tagok és hatan a bizottsági tagságuk mellett tanácsnokoki posztot is kaptak. Íme, a frakcióknak kiosztott bizottsági helyek és a választáson elért eredmények.

Részesedés HUF-ban a bizottsági helyek után Részesedés a bizottsági helyekből Választáson elért eredmény
Összefogás 47,95% 52,54% 37,04%
Fidesz 40,30% 40,80% 37,50%
Jobbik 5,10% 3,48% 8,05%
LMP 4,59% 4,98% 7,59%
CZE 2,04% 2,49% 9,27%

 

A szabályok ügyes megváltoztatásával megdöbbentő tiszteletdíj végösszegek jöttek ki: az MSZP-s képviselők többsége havi 463.800 Ft-ot , a Fideszesek 309 ezer és 270e Ft közötti bruttót szavaztak meg maguknak.

A helyszínen kiosztott módosítóba  ugyanis azt is becsempészték, hogy az eredetivel - és a régi SZMSZ-el - ellentétben most minden bizottsági tagságért külön-külön jár a tiszteletdíj, ötszörös szorzó jár a bizottsági elnökségért, négyszeres az alelnökségért és a tanácsnoki honorárium is pluszban jár.   A bizottságok tagnévsorát, a személyre bontott képviselői honorokat összegző excel táblákat a következő posztban találjátok majd meg, bár a büszkén hangoztatott Transparency szabály 3. pontja szerint kint kéne lenniük a kerületi honlapon.

Rajtunk jól átléptek. A testületi ülés délelőttjén küldött egyetlen konkrét ajánlat szerint az Egyesület kaphatott volna egy környezetvédelmi tanácsnoki posztot és egy-egy helyet a Környezetvédelmi és Egészségügyi bizottságban. Bár ezek is nagyon fontos pozíciók lehetnének, de az SZMSZ-ek szerint csak véleményezhetnek, döntéseket befolyásolni nem tudnak. Ami a fő baj, e pozícióból, e bizottságokból nem lehet rálátásunk az érdemi, a költségvetéssel, a pénz és ingatlan vagyonnal, és a hosszútávú fejlesztésekkel kapcsolatos önkormányzati munkára. Sem a pénzügyi, sem a tulajdonosi-közbeszerzési bizottságba való bekerülésről szó sem esett, jól láthatóan gondosan igyekeznek minket távol tartani minden olyan területtől, ahol pénzmozgás van, problémás lehet, ha más is belelát a boszorkánykonyhákba.

A szavazás előtt még ezt az igencsak soványka ajánlatukat is visszavonták, törölték a környezetvédelmi tanácsnoki pozíciót, hogy mégse legyen annyira kínos a kirekesztésünk (további egyeztetés nélkül) betettek a Környezetvédelmi bizottságba, dr. Lengyel Istvánt jóváhagyták az Egészségügyiben. Ezek a változások a már zajló ülés alatt derültek ki, a frissiben kiosztott papírokból.

Méltánytalanul kevés ez ahhoz képest, választáson 9.27%-os eredményt értünk el, a kerület harmadik erejévé váltunk és hogy a civilek a baloldalnak milyen fontosak - legalábbis a szavaikban. Ehhez képest a bizottsági helyek vonatkozásában mindössze kb. 2%-ot kaptunk. Különösen szembeötlő a büntibe állításunk annak tükrében, hogy a Jobbik egy alelnöki és egy Ügyrendi egy külsős helyet kapott a Tulajdonosiban, míg az LMP három helyet kapott és a Pénzügy Bizottság elnöki posztját is kiérdemelte.  Megjegyzendő, ezt a posztot a szokásjog szerint a legnagyobb ellenzéki párt szokta betölteni.

Nem lehet nem észrevenni, hogy a Tóth Csaba MSZP elnök és Karácsony igyekszik minden módon kiszorítani az Egyesületet, megpróbálva lehetetlenné tenni az érdemi felügyeletet. Watchdog úgy tűnik nekik sem kell.

Felszólalásomban szóvá is tettem, hogy az Egyesületnek kiosztott bizottsági helyek nem arányosak a választáson elért eredménnyel és szeretnénk helyet kapni a két pénzügyekkel foglakozó bizottságban.  Barta János (LMP) egyetértett, hogy ez tényleg kevés, Rozgonyi Zoltán viszont felhívta a polgármester figyelmét arra, hogy itt és most ez már nem lehet téma, az egyeztetésekre lehetőség volt az ülés előtt, most már csak a szavazásnak van helye, és kéri, a jövőben ne térjenek el a napirendtől. Karácsony azt mondta, a következő testületin, ahol az SZMSZ-hez úgyis hozzá kell nyúlni, ezt orvosolni fogják. Úgy legyen.

 

A „hosszú és fáradságos egyeztetések”, amivel Karácsony megnyitotta az ülést, feltehetően az Összefogás és a Fidesz közti titkos nagykoalíciós szimbiózis kiépítésére vonatkozhattak. Árulkodó, hogy az alpolgármestereket megszavazta a Fidesz, és bár alpolgármesterséget nem kért - az már nyílt nagykoalíció lett volna – rengeteg bizottsági poszttal fizettette ki magát és a hat tanácsnokságból négyet is megkapott. Rozgonyi, aki múlt héten még azt mondta, hogy nem az ellenzék dolga az alpolgármester választáshoz a többséget biztosítani most Költségvetési Tanácsnok lett. Erdős Dóra Ifjúsági Tanácsnok, Gyügyei a Családvédelmi és Egyházügyi tanácsnokságért kapnak 200-200e Ft pluszt.

Kovács Balázs lett a Városképvédelmi Tanácsnok, ez azért meghökkentő, mert ő eddig mint a Ligetköztársaság elnöke igen határozottan állást foglalt a Múzeumnegyed mellett. Most akkor majd míg a polgármester a média előtt a fához láncolja magát, a tanácsnok a múzeum építéseket támogatja bent a tárgyalásokon?

Az MSZP két tanácsnokot ad, Sokacz Anikó a Civil és Nemzetiségi ügyek, míg Felkai Tamás a Testvérvárosok és EU-s kapcsolatok tanácsnoka. Ő az a képviselő, aki úgy jutott be a listán, hogy egyéniben nem indult, egy zuglói sem hallott róla, nem szavazott rá soha.

Két ménes megetetéséhez több zab kell, írta nekem valaki. Valóban, a sok létrehozott és szükségtelen bizottság leginkább arra volt jó, hogy legyen elegendő hely mindenkinek. Az egy civil Ligetvédő Garay Klára kivételével az összes képviselőjelöltként induló, de egyéniben be nem került MSZP-s és Fideszes bekerült legalább egy bizottságba. toth_feigli_rozgonyi.jpgAz LMP-s Barta Jani, aki korábban határozottan lehetetlennek tartotta, hogy a mandátumtolvajként emlegetett Szabó Rebekát megszavazza alpolgármesterként, a Pénzügyi és Költségvetési bizottsági elnöki pozícióért cserébe nyomta meg az igen gombot. Az LMP ezen felül még két külsős helyet is kapott. A Jobbik sem járt rosszul, Czeglédi két bizottságban, a Jogi és Ügyrendi, valamint a most született Közbiztonsági Bizottságban lett alelnök, Markó pedig a Tulajdonosi és Közbeszerzési bizottságban tag.

Készül a nagykoalíció: Tóth Csaba egyeztet a pozíciókról Rozgonyi Zoltánnal az alakuló ülésen. Biztosít Feigli Ferenc MMA harcos. Őt már ismerjük a kampányból. Nincs Karácsony.

A kialakult nagykoalíció már most igen drága mulatság, a hangoztatott takarékossággal épp ellentétesen, jelentős és folyamatos többletkiadást eredményez az önkormányzatnak. 

Összehasonlításul:az előző ciklus „csókos” tanácsnokai, bizottsági elnök képviselői is maximum 192.000 bruttót kaptak, a többiek bruttó 140e ft körül. A testület 21 tagjának tiszteletdíja összesen havi 3.372.000 Ft költséget eredményezett. A bizottsági struktúra négy bizottságban 40 taggal működött, ebből 12 tag volt külsős, akik fejenként 38.650 forintot kaptak, azaz öszesen havi 463.800 Ft-jába kerületek az önkormányzatnak. A képviselők a bizottságokkal, külsősökkel és tanácsnokokkal együtt mindösszesen havi 3.835.800 Ft-ba kerültek.

Az új „közpénz kímélő” rendszerben nyolc bizottság 63 fővel működik. Jelenleg - az előző ciklus 192e Ft-hoz képest - a  legmagasabb képviselői honorárium 502.450 Ft, a baloldali többség fejenként havi 406 ezer, míg a többi képviselő 309-207 ezer forinttal kénytelen megelégedni. Az én egyedüli havi 115 ezer forintom igencsak leviszi az átlagot. A jelenlegi testület 21 tagja és a 18 külsős bizottsági tag együtt havi 8 millió 309 ezer forintba, azaz előző ciklus több mint duplájába  kerül a zuglóiaknak.

 

Mindenkit arra kérünk, ha úgy érzi a fenti alku és a Civilzugló Egyesület kihagyása nem egyezik a választói akarattal és nem szolgálja a kerület érdekét írjon egy emailt a polgármesternek a karacsony.gergely@zuglo.hu  címre.

 

 

 

39 komment · 2 trackback

Megalakulunk végre?

2014.11.11. 15:05 varnai

Állítólag,  - hisz hivatalos értesítőt máig nem kaptunk - pénteken 14 órakor tartja ünnepélyes alakuló ülését a zuglói képviselő-testület. Elméletileg akkor döntünk majd az alpolgármesterek személyéről, tehát akkora a delegáló szervezeteknek meg kell állapodniuk, - már  feltéve, ha nem akarják a négy évvel ezelőtti alakuló ülésen lejátszódó beégést megismételni. De nem csak erről a 2-3 személyről, hanem a hozzájuk tartozó hatáskörökről is döntenünk kell. Sőt.

Az alpolgármesterekkel együtt meg kell állapodni a bizottsági struktúráról is. Melyik bizottság hány fős lesz, és melyikbe mely szervezet hány személyt delegál, és melyik bizottságnak mely szervezet adja az elnökét? Meg kell állapodni  jegyző választás módjáról és arról is, hogy mely cégünkkel hozzávetőleg mik a szándékok, tekintettel a vezetői és FB helyekre, hisz - mit tagadjuk - ezen posztok is részei a pártok közti osztozkodásnak. Tehát meg kell állapodni a mindezeket tartalmazó Szervezeti Működési Szabályzat főbb változásairól is. Részmegállapodás - tekintettel a bizalomhiányra -  nem lehetséges. 

Sajnos, bár a kampány során mindenki a programok menti együttműködésről beszélt, a többi szervezet programja mindmáig nem lett nyilvános - félő nem léteznek. A miénk a honlapunkon ITT olvasható, melyben az alábbiak is benne foglaltatnak, vagy logikusan következnek:

A bizottságok

Az elmúlt ciklusban az önkormányzati bizottsági munka kiüresedett. Érdemi viták ritkán voltak, a bizottságok a hatáskörök polgármesternek átadásával lényegében eljelentéktelenedtek,  (jellemzően négy év alatt egyetlen bizottsági ülésre sem jött be a polgármester) leginkább a fideszes belső dacizás terepei voltak. Csak a Tulajdonosi Bizottságban hoztak érdemi döntéseket. Itt folyt 100 milliós határig az ingatlanok eladása, baráti  lakás kiutalások, és egyéb helyiségek  nem ritkán áron aluli bérbeadása. (ez viszont átláthatatlan volt, ezért ebben a formában nem folytatható) Az SZMSZ megváltoztatásával a bizottságok súlya visszaadható. Az előző ciklusban négy bizottság volt, míg a Weineki időszakban 11, összesen 120 fizetett taggal. ez nyilván fölösleges. Szerintem hat bizottsággal minden fontos terület lefedhető és érdemi szakmai munka folytatható.

Abban a baloldalon mindenki egyetért, hogy létre kell hozni a Közbeszerzési Bizottságot. Én a VIII. kerületi sikeresen működő minta alapján minden szervezet által delegált egy-egy fő szakértőből álló bizottságot javaslok.

A Pénzügyi Bizottságnak szokás szerint az ellenzék szokta adni az elnökét. Az Ügyrendi Bizottságnak nincs  - vagy legalábbis abban a formában  nem volt értelme, de az ÖTV szerint kötelező.

Fontos, hogy ezentúl a Bizottságok rálássanak az önkormányzati cégek működésére is, lehetséges egy a Tulajdonosi Bizottság megosztása a Városüzemeltetési  Bizottságra mely a napi üzemeltetési előterjesztéseket tárgyalja, és az önkormányzati cégeket is ellenőrzi,  és egy a hosszútávval inkább törődő  Tulajdonosi, Városfejlesztési, Környezetvédelmi Bizottságra. Míg az egyik a működésért, a másik a hosszabb távú, stratégiai döntésekeért felelhetne.

A jelenlegi négy bizottság ez esetben hatra bővülne, az iskolák KLIK-be kerülése után kérdéses, szükség van-e a Humán és Közszolgáltatási Bizottság osztódására.

 

A Szervezeti Működés Szabályzat (SzMSz)

Közösen, egy értekezleten át kell tekinteni az SzMSz-t, mely az előző ciklusben megtelt a polgármesterhez delegált jogkörökkel. Ezt ki kell gyomlálni, vissza kell adni a bizottságok és a képviselő-testület jogköreit, és pontosan meg kell határozni az alpolgármesterek jogköreinek elhatárolását. Demokratikus, de hatékony és a felelősségi köröket gondosan rögzítő SzMSZ-t kell írni.

 Az alpolgármesterek

Tekintettel a kerület nagyságára, de leginkább a szakterületek számosságára, és különbözőségére három alpolgármester szükséges. Ezek személyéről egyelőre nincs  polgármesteri javaslat, és nyilvánvalóan ez okán megállapodás sem. (legalábbis velem) Szükséges egy a költségvetéssel, pénzügyekkel foglalkozó alpolgármester. Szükséges egy a humán, a  szociális területtel, intézményekkel, bölcsődákkel, óvodákkal, iskolákkal, kultúrával, közművelődéssel foglalkozó is. Szükség van egy városfejlesztéssel, építészettel, településrendezési szerződésekkel, környezetvédelemmel, zöld- és közterületekkel foglalkozóra is. Kérdés például ki felügyeli, készíti elő a beruházásokat, a pályázatokat, a közbeszerzéseket, ki felügyeli a januártól a hivatalba került  lakásgazdálkodást ( a 2600-as önkormányzati lakásállomány egy ketyegő bomba) ki tartja a kapcsolatot önkormányzati cégekkel, vagy ki viszi a kommunikációt, vagy a  közbiztonsági szakterületet? Kérdéses a polgármester mely területeket tudja ÉRDEMBEN önállóan vinni. Intő példa, ahogy  Papcsák mindent magára húzott és semmire nem volt ideje, hónapokig nem születtek döntések és ez sok kárt okozott. Tekintettel a sok időt lefoglaló polgármesteri reprezentációra, a PM pártelnöki munkára és ezzel járó kommunikációra, továbbá a fővárosi közgyűlési munkára, képviselőségre, ( havi száz előterjesztést kell megismerni, kell róluk egyeztetni, és dönteni) továbbá arra, hogy a polgármester teljesen szűz Zuglóban, az elmúlt évek testületi döntéseiről nincs megélt tapasztalata, mind általában önkormányzati területen új,  érdemes keveset vállalnia és a szakterületeiket önállóan vinni tudó, hozzáértő alpolgármestereket keresnie, akikre támaszkodni tud.

 

A jegyzőválasztás és az osztályvezetői kar újraépítése

A jegyző választásánál - mint általában minden köztisztviselői és közpénzből fizetett tisztségnél  - nyílt és nyilvános pályázatot kell kiírni, ahol a szakmai kompetenciák alapján kell dönteni.  A testület ismerje meg a jelentkezők CV-it, hisz bár jogilag a polgármester dönt, de a jegyzőnek a képviselőkkel is napi munkakapcsolata van, az egész hivatalra és kerületre döntő hatással van a karaktere, munkája. Fontos, hogy a jegyző ne a polgármester bizalmasa, de politikai  ellenlábasa  se legyen. Jelenleg, amikor a polgármester és a képviselő-testületi többség kezdő, rendkívül fontos, hogy az apparátus vezetése profi, és rutinos kézben legyen. Én egy nagy gyakorlattal rendelkező, lehetőleg egy másik, sikeres kerületben, vagy nagyvárosban évek óta aljegyzősködő profi köztisztviselőt szeretnék. Ismerőst, bizalmast, politikai kinevezettet, volt politikust sem a jegyzői sem az osztályvezetői, csoportvezetői sőt a kabinet és  a cégvezetői helyekre sem támogatok.

Ma a hivatal szinte bénult, gyors pályázattal kell pótolni az elmenekült Gazdálkodási osztályvezetőt, az Adócsoport vezetőjét, az Építéshatósági Osztály vezetőjét, A Humán osztály vezetőjét, a Kommunikációs vezetőt. Neki nem csak a polgármester, de a teljes képviselő-testület és a kerület kommunikációját kell szakmailag ellátnia, de természetesen a kerületi médiát nincs joga sem formálisan sem informálisan befolyásolni, annak újta függetlennek kell lennie. A Papcsák alatt túlburjánzott kabinetet és hatásköröket vissza kell fogni, újra létre kell hozni a képviselői irodákat.

Létre kell hozni a KONTROLLING csoportot, meg kell erősíteni (többszörözni) a Közbeszerzési csoportot,  a Belső Ellenőrzést, melynek az önkormányzati cégeket is komolyan és rendszeresen vizsgálnia kell. A hivatali munkában más, sikeres kerületek, és valamelyest a versenyszférabeli működést kell másolni, követni.

 

Az önkormányzati cégek és vezetésük

Jelenleg hét (!) cégünk van

      • Városgazdálkodási Zrt-ben 6,
      •  Sport és rendezvényszervező nonprofit Kft-ben 5,
      • Médiaszolgáltató Kft-ben 3,
      • a Társasházkezelő  és Közterület-fenntartó kft-ben 3,
      • a Cserepes Non-profit Kulturális Kft-ben 4,
      • a Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft-ben 5,
      • és a Zuglói Filharmónia Kft-ben 5,

melyek részben feleslegesek, vezetésük, fenntartásuk, pl. FB tagságuk ( létszámuk zárójelben a cégnév mögött) rengeteg közpénzbe kerül. E cégek jórészt nem voltak mások, mint fideszes kifizetőhelyek. (és nem lenne szerencsés, ha akár más színben a gyakorlat folyatódna) A cégek vezetői leginkább bizalmi és nem szakmai alapon lettek kinevezve. Pályázat, ha jól emlékszem, sehol sem volt. A cégek működésére a képviselő-testület, a hivatal nem látott rá,  - ezt az átvilágítás is megállapította, de  utólag a számos, az  elmúlt négy év alatt felmerült probléma is fényesen bizonyította. A cégek nem egy felesleges rokont, barátot, barátnő, pártelvtársat alkalmaztak, gyanús, fölösleges szerződéseket kötöttek, és félő a java csak most fog kiderülni. (már vannak meghökkentő dokumentumok ez ügyben)

A Médiaszolgáltató és a Sport és Rendezvényszervező év végével megszüntethető. A vezetőik és a felügyelő bizottságaik megszüntetésével hozzávetőleg évi ötvenmilliós nagyságrendben lehet spórolni. A cégek feladatai bevonhatóak a hivatalba, vagy a Vagyonkezelőbe.

A Cserepesház kettős vezetése fölösleges, megszüntethető. A Filharmóniára költött évi 120 milliónak a fele is elég kell hogy legyen...

A Városgazdákodási Zrt-nél a működést és  feladatköröket át kell tekinteni, egy komplett átvilágítást kell végezni. Jellemzően a decemberben elvett  lakásgazdálkodás miatt folyamatos súrlódás van a hivatal és a cég között.

Nagyjából ezekről a dolgokról kell dönteni péntekig, azaz kellett volna egyeztetni a választás óta elmúlt egy hónapban. (függetlenül attól, hogy milyen jogi huzavonák voltak)

Itt az idő, hogy munkához lássunk!

 

1308111_train_281298b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

2 komment

Eredmények és kételyek

2014.11.03. 18:14 varnai

8,11% polgármesterként és majd 10% az egyéni jelölteknek, azaz listán az egyesületnek. Ezzel az Civilzugló Egyesület a kerület harmadik erejévé vált. Mindazonáltal a választási törvény miatt ez az eredmény csak egy, azaz alig 5%-nyi képviseletet adó  képviselői listás helyet eredményezett. Kevés vagy sok és mire elég? És merre tovább?

Mielőtt az eredmény értékelésbe belemennék, hadd hívjam meg minden blogolvasómat a jövő latolgató lakossági fórumunkra, melyet november 7-én tartunk a Civilházban, a Csertő park 12-ben, 18 órától. Itt személyesen beszélgethetünk az alábbi kérdésekről. Péntekre tán mi is okosabbak leszünk.

 

Nagyjából erre a listás eredményre számítottunk, bár azt reméltem - és sokan mások is számítottak rá - hogy az én körzetemben esetleg egyéniben is győzni lehet. Ahogy azt vártuk is, az Egyesület otthonában a Herminamezőn és környékén  rendre 12% fölötti eredményeket is elértünk és a kerület lakótelepi részén, ahol az egyesület ismeretlenebb volt, 5-8%-os eredmények születtek.

Aki az önkormányzati választást követte, tudja, mind a Fidesz-KDNP, mind az Összefogás 9-9 mandátumot szerzett.Az Összefogás képviselői lettek: Szabó Rebeka (Együtt-PM) Sápi Attila, Sógor László, Sokacz Anikó , Hevér György, Pécsi Diana, Hajdú Flórián és Lévai Sándor.  A kompenzációs lista vezetője: Felkai Tamás jutott be. Ők mind az MSZP képviselői.

A Fidesz-KDNP képviselői: Cseke Vanda, Erdős Dóra, Tildy Balázs, Bihary Zoltán, Kovács Balázs, Barabás Ferenc, Dr. Varga Péter. A kompenzációs listán ketten: Rozgonyi Zoltán és Gyügyei Attila ülhet be a testületbe.

 A kompenzációs listán bejutott a Jobbik egy képviselője (még nem derült ki, hogy Czeglédi János vagy Markó Elemér ül be)  és bejutott az LMP színeiben Barta János, illetve én, mint az Egyesület listavezetője.

Az eredmények a legtöbb körzetben igen szorosak voltak, volt ahol csak pár szavazat döntött.

És akkor most fel lehet tenni a rátermett riporter klasszikussá vált  kérdését:

És akkor hát ezt most így hogy?

Ahogy azt mondtuk is a kiszorításunk, és az emiatti szükségszerű különindulásunk igen kiegyensúlyozott testületet eredményezett.  Ez talán nem is baj, sőt jó, hogy ebben a ciklusban nem lehet majd erőből dönteni. Akármilyen felállás is lesz, mindenképp kompromisszumos döntések lesznek. (Ha akkori javaslatunkat elfogadják, ma az Összefogásnak 12, nekünk három, a Fidesznek 3, az LMP-nek és a Jobbiknak 1-1 listás képviselője van...)

A baloldalon az MSZP jól megkérte Karácsony Gergely támogatásának az árát, 15-ből 11 helyen MSZP-s jelölt indult, de a belső kiszorítósdiban még sikeresebb volt, mert a választókörzetek ügyes kiválasztásával azt is elérték, hogy a testületbe jóformán nem jutottak be a saját oldali vetélytársaik. Nem került be az egyetlen DK-s jelölt, a kerületi DK elnöke sem.  Az Együtt-PM-ből csak Szabó Rebeka került be, így a kilenc összefogásos képviselőjelölt közül nyolc az MSZP, azaz Tóth Csaba MSZP kerületi elnök kézi irányítása alatt áll. A polgármester szintén szavaz, tehát Karácsonnyal együtt két szavazata van az Együtt-PM-nek. Nem sok...

( Megjegyzendő a Fideszben hasonló eredményességgel szorították ki a belső ellenzéket, ezzel feltehetőleg sok ezer szimpatizánst és szavazatot és végső soron a választást el               vesztve. )

A minősített többséghez a testületben 12 szavazat szükséges, és még így is nagyon fegyelmezetten kell dolgozni  hiszen egy hiányzás - legyen az tudatos, vagy véletlen - már döntésképtelenséget vagy ellenzéki többséget eredményez. Kénytelenek tehát akár állandó, vagy akár alkalmi szövetségeket kötni.

Amennyiben Karácsony polgármester tényleg zöld és baloldali kerületvezetést szeretne, úgy természetes szövetségese a Civilzugló Egyesület és az LMP. lwhetne. Velünk együtt meg lehet az épp szükséges és hiányzó két szavazata a testületben. Segíthetünk neki, hogy a kerület vezetése kiegyensúlyozottabb legyen. A mi  zuglói hely-  és önkormányzati  háttérismeretünk is életfontosságú lehet számára.

A szavazásból látszott, sokan, akik az egyesületünket támogatták a listán, szavaztak polgármesterként Karácsonyra, mint győzelemre esélyesebbre. Sokan most várják is - kérik is különböző fórumokon - hogy ha már a választásokon nem sikerült, most, a kerület vezetésében működjünk együtt.  Ha nem csak a szavazatunk kell, de érdemben is beleszólhatunk a döntések előkészítésébe, rajtunk, a Civilzugló Egyesületen nem fog  múlni. (Máig érdemi megkeresés nem érkezett )

Lehet hiába reméltük, hogy mára megértették, hogy a gőgösség nem vezet messzire, sőt kölcsönös hátránnyal járt. A választási eredményt látva belátták van mögöttünk lakossági támogatás, a Civilzugló Egyesület nem egyszemélyes vállalkozás, nem lehet a jelöltjeinket "egyesével levadászni", és bizony versenyt tudunk futni nagy országos pártokkal, sőt párat le is tudunk győzni. ( az LMP- polgármesterjelöltje 3,11%-ot a Jobbiké 5,6%-ot kapott)

A baloldal természetesen megállapodhat akár az LMP-vel és a Jobbikkal is, bár azt elég nehéz lenne megmagyarázni, mit keres a szélsőjobboldali párt - amely a kerületben ráadásul a legfontosabb ügyekben számos alkalommal mentette meg Papcsákot és a Fideszes kerületvezetést az elmúlt ciklusban - egy baloldali együttműködésben.

Természetesen létrehozhatnak egy nyílt vagy akár titkos nagykoalíciót is, láttunk már ilyet. ( 2002 - 2006 között Rátonyi Gábor Fidesz-KDNP-s polgármester és Rozgonyi Zoltán (Fidesz), Pelyva György (MSZP) és Halász Iván (MSZP) alpolgármesterek mellett volt MSZP-SzDSz-es képviselő testületi többség,  - sikerült is a Bosnyák téri Sport és szabadidőközpontot illetve a kerületi telkek többségét eladni)  

Persze nehéz lenne megmagyarázni, mit keres az egyik "korszakváltó" pártelnök a Fidesz egyik legkínosabb figurájával egy koalícióban, bár ennél kínosabb összefogást is sikerült már az elmúlt évben megmagyarázniuk.   Előfordulhat az is, hogy csak abból látjuk, hogy fű alatti megállapodás született,  szó nélkül megszavazzák a legfontosabb döntéseket, és cserébe az előző ciklus kellemetlen ügyeit nem feszegetik. Láttunk már ilyet is.

Én nagyon remélem, hogy nem ezek felé a megoldások felé kacsintgatnak. Mindenesetre a lassan két hónapja álló hivatal, az egyre több kárt okozó kerületvezetési interregnum megállapodást sürget. Az érdemi vezetés tévéstúdiókban mosolygással sokáig már  nem pótolható.

 

 

 

 

 

1 komment

süti beállítások módosítása